Agata Szymczewska nową prezes Towarzystwa Wieniawskiego

Skrzypaczka Agata Szymczewska została nową prezes zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – poinformowało w środę Towarzystwo. Szymczewska jest laureatką I nagrody 13. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Agata Szymczewska nową prezes Towarzystwa Wieniawskiego
Agata Szymczewska / fot.PAP

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu jest organizatorem Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego. Władze Towarzystwa na kadencję 2023-2026 zostały wybrane podczas walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego.

Agata Szymczewska powiedziała, że jej ambicją jest powiększenie pola działalności organizacji m.in. o edukację, o przedsięwzięcia na rzecz młodego pokolenia.

"Mamy w Polsce tak ogromną liczbę talentów, i nie chodzi tylko o skrzypce, to są też inne instrumenty. Jeśli w naszej działalności znalazłaby się jakaś część, która mogłaby te młode talenty wspierać, na przykład fundusz stypendialny dla młodych, byłabym szczęśliwa" - powiedziała Szymczewska.

"Jestem przekonana, że wspólnymi siłami będziemy budować nie tylko ten najbardziej rozpoznawalny punkt działalności Towarzystwa, czyli Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, ale także pozostałe wydarzenia, takie jak międzynarodowy konkurs lutniczy, festiwale czy konkursy ogólnopolskie; tu zwłaszcza warto wymienić zbliżający się konkurs imienia Zdzisława Jahnkego, który będzie poprzedzał Konkurs Wieniawskiego. Pomysłów jest wiele" – dodała nowa prezes.

Agata Szymczewska to zwyciężczyni 13. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Jest prymariuszką kwartetu smyczkowego Karol Szymanowski Quartet, doktorem habilitowanym sztuki oraz profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Szymczewska była ambasadorką przeprowadzonego w ubiegłym roku 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Jest laureatką Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters, a także nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022 w kategorii Osobowość Roku.

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu skupia twórców kultury i nauki, artystów, animatorów życia muzycznego i melomanów; jest kontynuatorem tradycji najstarszego, poznańskiego, świeckiego stowarzyszenia muzycznego, powstałego 2 maja 1885 roku pod nazwą "Koło Śpiewackie Polskie".

Rafał Pogrzebny


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic