Jak poinformował PAP szef festiwalu i jego pomysłodawca Henryk Wichniewicz, celem imprezy jest przede wszystkim integracja dziecięcych teatrów i młodych artystów. Ponadto uczestnicy festiwalu mają okazję skonfrontować własne dokonania artystyczne z innymi grupami, wymienić się doświadczeniami.
Młodzi artyści, którzy występują na festiwalowej scenie, to najczęściej uczniowie szkół podstawowych. Wśród uczestników bywają też gimnazjaliści oraz maluchy w wieku 3-4 lat.
"Są to dzieci, które należą do grup teatralnych działających systematycznie, na stałe, najczęściej przy domach, czy ośrodkach kultury. Teatry te prowadzą profesjonalni instruktorzy, np. aktorzy czy teatrolodzy" - zauważył Wichniewicz.
Na festiwalowych deskach zaprezentują się teatry z wielu regionów Polski, m.in. z Jarosławia, Nowego Targu, Andrychowa, Opola, Warszawy - Łomianek, Lublina, Chorzowa oraz teatry ze środowisk polonijnych z Czech i Ukrainy.
Grupy teatralne walczyć będą o złoty, srebrny i brązowy Puchar Uśmiechu. Oceniać ich będzie jury w składzie: Ewa Żukowska - animator kultury, instruktor teatralny, autorka i wieloletni komisarz festiwalu Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy w Puławach, twórca i realizator widowisk teatru dzieci i młodzieży; Sławomir Woźniak - teatrolog, pedagog, instruktor teatralny; Mateusz Wróbel - aktor i twórca Teatru Figur w Krakowie; Małgorzata Szyszka - reżyserka, autorka spektakli dla dzieci i młodzieży.
Jurorzy przyznają także nagrody indywidualne. Będą to: Berło Króla Błystka za reżyserię, Tęczowa Paleta za scenografię, Skrzypce Sarabandy za muzykę lub opracowanie muzyczne i Żółta Ciżemka za choreografię lub układ taneczny. Zwycięzcy w tych kategoriach otrzymają też nagrody finansowe.
Widzowie tegorocznego festiwalu, który potrwa do soboty, będą mogli zobaczyć wśród przedstawień konkursowych m.in. "Czerwone trzewiki" według Hansa Christiana Andersena, "Calineczkę" tego samego autora, "O żeglarzach Dżamblach" Edwarda Leara, "Smocze perypetie" Zofii Wójcik, "Pinokia" Carlo Collodi, "Bajkę na noc" według indyjskiego eposu "Ramajana" i "Ptaki na antenie" z wykorzystaniem wierszy Brzechwy i Tuwima.
Gościem imprezy będzie Teatr Figur z Krakowa, który wystawi - poza konkursem - spektakl cieni "Król Maciuś I".
W programie imprezy znajdą się jeszcze warsztaty teatralne dla uczestników festiwalu, które poprowadzą jurorzy. Będą to zajęcia z emisji głosu, tańca, ćwiczenia cyrkowo-teatralne, czy etiudy sceniczne.
Na zakończenie festiwalu, w sobotę, wręczone zostaną nagrody i zaprezentowany zostanie spektakl taneczny "Brzydkie kaczątko" w wykonaniu grupy baletowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, organizatora festiwalu.
