Parlament i Rada Europejska uchwaliła dyrektywę, głoszącą, że żaden mieszkaniec kraju należącego do Unii Europejskiej nie powinien być narażony na hałas o poziomie zagrażającym zdrowiu lub jakości życia. Czy jednak rzeczywiście udaje nam się uniknąć hałasu? Praktyka pokazuje zupełnie coś innego. Ale przyjrzyjmy się liczbom.
Poziom ekspozycji na hałas na terenie zabudowanym za dnia (czyli w godz. 6-22) nie powinien przekraczać 60 dB, zaś w porze nocnej - 50 dB. Unia Europejska wyraźnie nakazuje likwidowanie wszelkich źródeł hałasu generujących go na poziomie 65 dB i wyższym. Jak się jednak okazuje, w praktyce te zalecenia nie zawsze są respektowane.
W mieście coraz trudniej o miejsce, w którym zaznamy ciszy. Budowy osiedli, biurowców i remonty ulic to codzienność. Do tego wzmożony ruch samochodowy, kolejowy i samolotowy - to wszystko generuje hałas. A to dopiero początek listy niebezpieczeństw, na które narażony jest nasz słuch. Kilka przykładów: ruch uliczny - to 90 dB, szum w biurach - 50 dB, odkurzacz - 60 dB, krzyk - 80 dB, motocykl bez tłumika to już 100 dB, wnętrze głośnej restauracji to 70 dB.
Hałas może nam także doskwierać w mieszkaniach, ze względu na złą akustykę, przestrzegają członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach "Komfort Ciszy". Hałas dochodzi do nas przez ściany, stropy. Często do budowy naszych mieszkań używane są nieodpowiednie technologie i materiały. "O akustykę budynku, czyli o to, w jaki sposób w poszczególnych pomieszczeniach będą rozchodzić się dźwięki, powinniśmy zadbać już na etapie projektu, dobierając takie materiały budowlane, okna i rozwiązania, które zapewnią komfort użytkowania budynku bez obaw o uciążliwy hałas lub pogłos" - wyjaśnia Paweł Polak ze Stowarzyszenia "Komfort Ciszy".
Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega, że nadmierny hałas może prowadzić do uszkodzenia słuchu, chorób układu krążenia, zaburzeń koncentracji, snu, a także zwiększa poziom stresu.
Międzynarodowy Dzień Zagrożenia Hałasem został ustanowiony w 1996 roku przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechność hałasu w naszym otoczeniu i zagrożenia z nim związane. W Polsce obchodzimy go od 2000 roku. (PAP Life)