11. Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych w Poznaniu

Zespoły z pięciu krajów wezmą udział w 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych. Organizatorzy wydarzenia w tym roku postanowili odejść od utworów wykonywanych a cappella - chóry wystąpią wspólnie z orkiestrami oraz z akompaniamentem gitary.

Podczas festiwalu, który rozpocznie się 24 sierpnia zespoły z Niemiec i Polski uczczą 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zaplanowano również koncert muzyki barokowej oraz połączenie chóralnego wydarzenia z trwającym w Poznaniu festiwalem Akademia Gitary. Koncerty odbywać się będą w Poznaniu, Szamocinie, Krotoszynie i Lusowie. Organizatorem festiwalu, który zakończy się 31 sierpnia, jest Poznański Chór Chłopięcy.

Jak powiedziała PAP wicedyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego Joanna Theuss tegoroczna edycja imprezy będzie szczególna, bo postanowiono częściowo narzucić chórom repertuar i połączyć je z orkiestrami. "Chcemy uatrakcyjnić festiwal dla publiczności" - wyjaśniła.

Podczas koncertu upamiętniającego wybuch II wojny światowej chóry z Niemiec i Polski połączą się, aby wykonać kantatę "Kinderkreuzzug", do której słowa napisał Bertolt Brecht. Jak powiedziała Joanna Theuss utwór ten inspirowany jest wydarzeniami wojennymi i losem dzieci podczas II wojny światowej. "To będzie szczególny koncert z niesamowitym wymiarem kulturalnym i historycznym. Współczesne dzieci zaśpiewają o dzieciach z czasów wojny" - mówiła.

Do Poznania przyjedzie Chór Chłopięcy "Guetersloh" z Niemiec, Hanowerski Chór Chłopięcy, Dortmundzki Chór Chłopięcy, Chór Chłopięcy "Azuoliukas" z Litwy oraz łotewski Katedralny Chór Chłopięcy w Rydze. W festiwalu weźmie również udział Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" oraz Chór Chłopięcy i Chór Męski "Taipei" z Tajwanu. "Pomysł na zaproszenie zespołów z Tajwanu pojawił się dawno temu. Nasz dyrygent współpracuje z męskim chórem +Taipei+ i przygotowuje dla niego kompozycje, które wygrywały Olimpiadę Chóralną. Zarówno dla nas, jak i dla nich będzie to egzotyczne doświadczenie" - wyjaśniła Theuss.

Jednym z wydarzeń festiwalu ma być koncert "Królewska Muzyka Londyńskiej Kapeli Dworskiej" - w trakcie występu zaprezentowane zostaną barokowe utwory na chór i orkiestrę. Z kolei chóralne wydarzenie z Akademią Gitary połączy wykonanie utworu "Romancero Gitano Op. 152" autorstwa włoskiego kompozytora Mario Castelnuovo-Tedesco. Podczas koncertu zespołowi "Azuoliukas" akompaniować będzie polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, który jest dyrektorem artystycznym Akademii Gitary.

Poznański festiwal chórów chłopięcych jest kontynuacją imprez zapoczątkowanych w latach 60. XX w przez Jerzego Kurczewskiego - założyciela Poznańskiego Chóru Chłopięcego. 10. edycja festiwalu miała miejsce w 2012 roku.

Organizujący wydarzenie Poznański Chór Chłopięcy został założony w 2003 roku. Nawiązuje do tradycji zespołu założonego przez Jerzego Kurczewskiego w 1945 roku. Koncertuje na całym świecie, brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, nagrał wiele płyt. W latach 1992-2003 działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy-Polskie Słowiki.

Akademia Gitary to festiwal, który rozpoczął się 16 sierpnia w Wielkopolsce i potrwa do 7 września. W programie Akademii pojawi się muzyka klasyczna, flamenco, jazz, rock i pokrewne gatunki - wspólnym mianownikiem koncertów jest gitara.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic