Koncerty będą odbywać się tradycyjnie w Trzęsaczu, Świnoujściu i Szczecinie i po raz pierwszy - w przygranicznym Heringsdorfie.
"Festiwal po latach artystycznych poszukiwań zaliczany jest dziś do najważniejszych letnich wydarzeń kulturalnych w kraju. Stało się to m.in. dzięki atrakcyjnemu repertuarowi, udziałowi wybitnych polskich i zagranicznych artystów oraz współpracy z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego" - mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor artystyczny festiwalu prof. Bohdan Boguszewski.
Zwrócił uwagę, że program każdej edycji Sacrum Non Profanum jest starannie przemyślany i dopracowany, tak by jego artystyczne osiągnięcia przekraczały granice Polski.
"Szczególnie odczuliśmy to w czasie szóstego festiwalu, organizowanego w ramach obchodów Roku Chopinowskiego, kiedy Sacrum Non Profanum przeniesiono do Nowego Jorku. Tam w salach Carnegie Hall i Lincoln Center zwieńczył obchody dwusetnej rocznicy urodzin Chopina" - przypomniał Boguszewski.
Podczas festiwalu organizowany jest trzyletni cykl Muzyka Naszych Czasów - w roku 2012 program wypełniła przede wszystkim muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, w 2013 - Krzysztofa Pendereckiego, a w 2014 - utwory Wojciecha Kilara.
W tym roku festiwal będzie koncentrował się głównie na twórczości Karola Szymanowskiego, za rok - Witolda Lutosławskiego i za dwa lata - Andrzeja Panufnika.
Festiwal rozpocznie się 4 sierpnia w Heringsdorfie i Świnoujściu; podczas koncertów wykonane zostaną m.in. Karola Szymanowskiego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i George'a Gershwina.
8 sierpnia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy o Szymanowskim, przygotowanej ze zbiorów Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
14 sierpnia w Trzęsaczu zaplanowano Dzień Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpi m.in. koreański skrzypek Jae-hong Yim, a także Tomasz Szczęsny (wiolonczela), Sławomir Wilk (fortepian) i Jubilee Quartet (Wielka Brytania).
Organizatorem festiwalu Sacrum Non Profanum jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Imprezę wspierają m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego i marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji znajdują się na stronie: http://sacrumnonprofanum.pl/program-festiwalu/
