ON AIR
od 18:00 Café Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Nowy raport pokazuje, że pandemia trwale zmieniła sposób korzystania w Internetu

Nigdy wcześniej życie nie było uzależnione w takim stopniu od Internetu jak w ostatnim czasie. Do sieci przenieśliśmy zakupy, pracę, naukę, rozrywkę, a nawet konsultacje z lekarzami. Nowy raport raport #RegionyNEXERY2020 pokazuje, jak bardzo wypracowane w ostatnich miesiącach nawyki zmieniły sposób korzystania z sieci i prognozuje, ile z tych nowych nawyków zostanie z nami na dłużej.

Nowy raport pokazuje, że pandemia trwale zmieniła sposób korzystania w Internetu
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Z Internetu korzystamy częściej, dłużej i inaczej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Do domu przeniesionych zostało wiele codziennych czynności, a skalę tego zjawiska ukazuje raport #RegionyNEXERY2020.

Jakie główne dane wynikają z przeprowadzonego badania? Nikogo nie zaskoczy dziś fakt, że najczęściej korzystamy z Internetu w domu, co deklaruje 9 na 10 badanych. Jest to wynik o pięć punktów procentowych wyższy niż rok temu. Wyraźnie wydłużył się również czas korzystania z Internetu, prawie 30 proc. ankietowanych deklaruje, że w sieci spędza sześć lub więcej godzin dziennie (w 2019 roku odsetek ten był o 16 punktów procentowych mniejszy).

Zamknięcie kin, teatrów i innych placówek kulturalnych sprawiło, że Internet stał się centrum domowej rozrywki. Aż 80 proc. badanych ogląda filmy w sieci (w zeszłym roku było to 60 proc.), a co piąty badany deklaruje, że po zakończeniu pandemii będzie częściej oglądać filmy i seriale na platformach streamingowych. Ale nie tylko bogata oferta serialowo-filmowa może wpłynąć na ten trend.

"Brak możliwość organizowania koncertów, spektakli, sprawił, że wiele z nich przeniosło się do świata cyfrowego. Kultura kwitnie w Internecie i jest jej zdecydowanie więcej. Warto zauważyć, że w przypadku osób niepełnosprawnych jest to ogromna zmiana, wreszcie mają dostęp do takiej różnorodności wydarzeń, koncertów, spektakli" – skomentował zjawisko Piotr Mieczkowski, Prezes Fundacji Digital Poland. "Sądzę, że pewne trendy, które widoczne są dziś, z pewnością pozostaną, są nieodwracalne, mogą jedynie trochę spowolnić, ale kierunek pozostanie bez zmian" - dodał.

Ciekawie jawi się zjawisko pracy zdalnej. Choć dziś jeszcze trudno oszacować, jak to będzie wyglądać po pandemii, to w deklaracjach respondentów widać, że zmiany w tej przestrzeni nastąpią. Z raportu wynika, że 67 proc. badanych chce po ustaniu pandemii nadal pracować z domu. "Można przewidywać, że dominującym modelem stanie się to, że trzy lub cztery dni pracujemy zdalnie, a na jeden lub dwa dni przychodzimy do biura" – komentuje Mieczkowski.

Pandemia zmieniła również sposób komunikowania. W kwietniu 2020 roku liczba pobrań aplikacji Zoom na świecie była sześćdziesięciokrotnie większa niż rok temu. Po drugie w badanych regionach o 15 punktów procentowych - do 90 proc. - wzrósł odsetek internautów korzystających z komunikatorów internetowych. Co ciekawe 73 proc. respondentów uważa, że szpitale i placówki medyczne powinny być wyposażone w szybki Internet. Z jednej strony wynikało to z faktu niemożności odwiedzin najbliższych, z drugiej strony koniecznością stała się telemedycyna.

8 na 10 badanych chce mieć dostęp do zdalnej pomocy lekarskiej w sytuacji utrudnionego kontaktu z lekarzem. Prawie 9 na 10 badanych, którzy skorzystali z takiej usługi, ocenia ją pozytywnie. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic