Informacje

Festiwal Polskiego Jazzu w Tel Awiwie również online

Dodano:
Festiwal Polskiego Jazzu w Tel Awiwie również online

Koncertem Marcin Wasilewski Trio w warszawskim SPATiFie rozpocznie się w czwartek Festiwal Polskiego Jazzu w Tel Awiwie. Koncerty z Izraela i z Polski będzie można oglądać online.

Jak poinformował PAP organizujący festiwal Instytut Adama Mickiewicza, "publiczność usłyszy przede wszystkim współczesny polski jazz".

Wydarzenie rozpocznie się mocnym akcentem - koncertem Marcin Wasilewski Trio (27 sierpnia). Tydzień później (3 września) zaprezentuje się żeński O.N.E. Quintet, łączący nowoczesny jazz z elementami polskiej muzyki ludowej. Na zakończenie festiwalu (17 września) wystąpi podbijający światowe sceny Kuba Więcek Trio.

Polski akcent pojawi się także w repertuarze zespołów izraelskich, które 9 września zagrają powstałe specjalnie na Festiwal jazzowe aranżacje kompozycji Fryderyka Chopina. Wystąpią: pianista Tom Oren, Hila Kulik i Hadar Neuberg (duet fortepianowo-fletowy), Guy Mintos Trio w składzie pianista Uriel Herman, kontrabasistka Maya Beleitzman i wiolonczelista Ehud Aton.

Koncertom towarzyszyć będą spotkania online festiwalowych artystów z Polski i Izraela oraz publiczności, a także wykład ekspercki poświęcony historii jazzu wygłoszony przez Piotra Schmidta z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Koncerty odbywać się będą w polskich klubach muzycznych, takich jak SPATiF, Jassmine i Alchemia oraz w Tel Awiwie w klubie Terminal 4. Wydarzenia festiwalowe transmitowane będą na żywo na Facebooku: https://www.facebook.com/polishjazzfest/ i kanałach partnerów polskich i izraelskich. Retransmisje koncertów izraelska publiczność będzie mogła usłyszeć w Radiu Kan.

"Polski jazz przeżywa rozkwit, jest doceniany na świecie za łączenie świeżości i nowatorstwa z tradycją i duchowością. Chcemy wydobyć i pokazać te atuty izraelskiej publiczności nie tylko poprzez samą muzykę, ale również atmosferę polskich klubów jazzowych. To niesamowite wyzwanie w zdalnym formacie festiwalu. Z jednej strony można powiedzieć, że nie mieliśmy innego wyjścia, z drugiej jednak jest to szansa na dotarcie do nowej publiczności" – oceniła Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Festiwal zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Tel Awiwie i stowarzyszenie Jazz Fun Club z Izraela potrwa do 17 września.
Olga Łozińska


 • 13:24 Jerzy Matuszkiewicz Nie lubię poniedziałku
 • 13:45 Richard Strauss Tako rzecze Zaratustra (1)
 • 13:46 Vittorio Monti Czardasz
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic