Informacje

Dni Komedii dell'Arte – w przestrzeni wirtualnej

Dodano:
Dni Komedii dell'Arte – w przestrzeni wirtualnej

Specjalnie przygotowany cykl nagrań poświęconych komedii dell’arte złoży się na tegoroczne 12. Dni Komedii dell'Arte w Krakowie. Nagrania będą dostępne bezpłatnie na miejskiej platformie playkrakow.com od 25 lutego.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Cianciara-Froehlich, dyrektor artystyczna Dni, festiwal stanowi polskie obchody międzynarodowego święta włoskiej komedii, które przypada właśnie 25 lutego. Święto Commedia dell'Arte Day odbywa się corocznie od 2010 r. w ponad 60. krajach na sześciu kontynentach.

Z powodu pandemii koronawirusa – zaznaczyła organizatorka – tegoroczna edycja wydarzenia w Krakowie będzie zupełnie inna niż poprzednie.

"Na tegoroczne Dni złoży się specjalnie przygotowany cykl nagrań +Spotkania z komedią+. Zostaną w nich przybliżone kluczowe aspekty komedii dell’arte. Szczypta teorii będzie wstępem do komediowego meritum, jakim jest rozrywka" - zapowiedziała Cianciara-Froehlich.

Specjalnie na tę okazję intermedia przygotowała krakowska Trupa Komedianty. Poszczególne nagrania poświęcone będą komizmowi i powadze w komedii dell’arte, kobietom w komedii dell’arte oraz maskom w komedii dell’arte.

Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Studio Dono oraz Centrum Kultury Podgórza. Współfinansuje je Miasto Kraków.

Komedia dell'arte pojawiła się w połowie XVI w. we Włoszech. Najważniejszą jej cechą jest improwizowany charakter. Bohaterami były typowe postacie włoskiej komedii ludowej, reprezentujące różne regiony, mówiące dialektami i występujące w maskach i charakterystycznych strojach.

Z czasem komedia dell'arte opanowała całą Europę, najpopularniejsza była we Francji. W Polsce wystawiano ją m.in. na dworach Władysława IV i Jana III Sobieskiego. Zmierzch komedii dell'arte nastąpił pod koniec XVIII w. Obecnie ponownie wraca do łask - do jej tradycji nawiązuje m.in. Piccolo Teatro w Mediolanie.

autor: Rafał Grzyb

 • 05:19 Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert klarnetowy A-dur KV 622 (1)
 • 05:31 Clannad Robin (The Hooded Man)
 • 05:34 Grzegorz Turnau Historia pewnej podróży
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic