Informacje

18. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz online

Dodano:
18. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz online

Fundacja Shalom od 29 czerwca do 17 lipca po raz osiemnasty organizuje Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się ono całkowicie online - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa fundacji Edyta Bach.

"Organizacja seminarium online daje szansę tym, którzy nie chcą lub nie mogą podróżować latem, aby również mogli wziąć udział w odkrywaniu kultury aszkenazyjskich Żydów i nauczyli się ich języka" - podkreśliła Bach w przesłanej PAP informacji.

"Jidysz to mame loszn, czyli język matki" - podkreśliła pomysłodawczyni Seminarium Jidysz i założycielka Fundacji Shalom Gołda Tencer, cytowana w komunikacie. "W tym języku powstały wielkie dzieła literatury. My kultywujemy tradycję naszych przodków, przekazując ją dalej, następnym pokoleniom, które będą mogły poznawać bogatą jidyszową kulturę" - wyjaśniła.

Jak przypomniano, na początku ubiegłego wieku trzy milionów polskich Żydów mówiło w jidysz, pisało w tym języku powieści, wiersze i artykuły. W jidysz powstało wiele dokumentów w czasie II wojny światowej i po niej.

"Seminarium Jidysz Fundacji Shalom to nie tylko intensywna nauka. To również szansa na poznanie fascynujących osób z całego świata - od Australii, przez Ukrainę, Polskę, Francję, Hiszpanię, po USA, Kanadę i Amerykę Południową" - napisano w zapowiedzi seminarium.

Jego uczestnicy od poniedziałku do piątku będą uczyć się jidysz w grupach na czterech poziomach zaawansowania. Sprawdzą, jak brzmi dialekt jidysz w społecznościach chasydzkich, spróbują sił w odczytywaniu rękopisów i dowiedzą się więcej o warsztacie historyka pracującego z dokumentami w jidysz.

Jak wyjaśniono, "nie zabraknie też informacji o slawizmach i hebraizmach w tym języku, warsztatów twórczego pisania, projekcji filmów i spektakli online, a także spotkań z poezją".

W ramach seminarium można zapisać się na pełen kurs językowy wraz ze wszystkimi zajęciami dodatkowymi lub dowolnie wybrać wykłady, warsztaty i konwersacje, komponując swój własny program aktywności kulturalnych. Przewidziano również częściowe stypendia.

Więcej informacji na stronie: http://jidyszland.pl/letnie-seminarium/.

18. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz organizowane jest z inicjatywy Gołdy Tencer przez Fundację Shalom we współpracy z Centrum Kultury Jidysz. Jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

autor: Grzegorz Janikowski

 • 13:24 Jerzy Matuszkiewicz Nie lubię poniedziałku
 • 13:45 Richard Strauss Tako rzecze Zaratustra (1)
 • 13:46 Vittorio Monti Czardasz
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic