Telefon - połączenie z całym światem
Technologia może być trudną barierą dla niektórych osób starszych. Wielu seniorów doceni telefon, którego obsługa jest łatwa do opanowania. To narzędzie nie tylko do rozmów, ale do dzielenia się wiadomościami, zdjęciami i filmami z rodziną i przyjaciółmi, niezależnie od tego, czy jesteś w ruchu, w domu, czy jesteś niedowidzący, czy niedosłyszący.
Badanie przeprowadzone przez firmę Ericsson faktycznie pokazuje, że posiadanie smartfona poprawia jakość życia osób starszych, ponieważ zapewnia wiele możliwości nauki i uczestnictwa w życiu społecznym, np. szybki kontakt z dziećmi i wnukami. Dostępne na rynku telefony dla seniora oferują wybór urządzeń, który pozwoli dopasować telefon do potrzeb osoby starszej.
Funkcje potrzebne w telefonie dla osób starszych
Należy zdecydować czy telefon ma być stacjonarny, czy komórkowy. Telefon komórkowy daje swobodę wykonywania połączeń, bez względu na miejsce pobytu, ale na rynku wciąż dostępnych jest wiele dobrze zaprojektowanych telefonów stacjonarnych.
Przed zakupem telefonu dla siebie lub bliskiej osoby w podeszłym wieku zwróć uwagę na:
- wielkość wyświetlacza — powinien być duży i czytelny,
- odpowiednio duże przyciski,
- wysoki poziom dźwięku,
- możliwość zaprogramowania przycisków — szybki telefon do najbliższych przyjaciół i członków rodziny,
- właściwy system.
Smartfon przyjazny osobom starszym
Niektóre z nowych smartfonów są wyposażone w opcję dostosowania interfejsu użytkownika za pomocą większych czcionek, regulowanego dźwięku i indywidualnego dostosowywania menu. Telefony komórkowe mogą również oferować uproszczony interfejs użytkownika. Wyświetlają się wtedy przyciski do wyboru podstawowych czynności, takich jak wybieranie, odbieranie i odrzucanie połączeń, wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych, a grafika jest prosta i czytelna.
To ile funkcji jest potrzebnych w smartfonie, zależy nie tylko od potrzeb seniora, ale także od poziomu jego wiedzy i doświadczenia, dostępu do technologii i komfortu w korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań. Ponieważ starsi ludzie mogą mieć trudności z poznawaniem nowych systemów i aplikacji, warto wybrać telefon, którego system został wypróbowany już wcześniej.
Łatwy w obsłudze telefon dla seniora
U osób starszych wzrok i słuch nie są już takie sprawne. Poruszanie palcami może sprawiać trudność. Dlatego przesuwanie palcem po ekranie lub małe przyciski w telefonie komórkowym nie będą dobrym rozwiązaniem. Zbyt duże urządzenie spowoduje ból nadgarstka przy trzymaniu telefonu. Wtedy warto wybrać mniejszy telefon. Łatwiej jest go trzymać i nie nadwyręża dłoni. Uchwyt dodany z tyłu aparatu telefonicznego zwiększy komfort użytkowania.
Małe telefony projektowane dla seniorów zawierają wszystkie niezbędne funkcje mobilne. Wybierając telefon przyjazny dla osób starszych np. Nokia 105, można uniknąć zbyt wielu nieporęcznych funkcji, zbędnych aplikacji i skomplikowanego interfejsu użytkownika.
Pamiętaj o akcesoriach do telefonu
Istnieje duży wybór akcesoriów do telefonów, które mogą sprawić, że korzystanie z telefonu będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Są to między innymi:
- pokrowce na telefon,
- rysik ułatwiający obsługę ekranów dotykowych,
- słuchawki,
- osłona ekranu,
- ładowarka do telefonu do samochodu.
Artykuł sponsorowany