Wilcza 11 – reportaż o domu, w którym powiększają wyobraźnię

Tutaj tworzył Jerzy Wasowski, Władysław Szpilman grał mieszkańcom do snu, a na podwórku wystawiano fortepian dla Artura Rubinsteina. „Dom, w którym powiększają wyobraźnię” to cytat z jednego z programów Kabaretu Starszych Panów. Idealnie opisujący kamienicę przy ulicy Wilczej 11 w Warszawie. Posłuchajcie opowieści o jej losach, mieszkańcach i melodiach, które w niej rozbrzmiewały.

Goście (w kolejności pojawiania się w reportażu) – Aleksandra Abramow, Henryk Rysiawa, Aleksandra Domańska, Monika i Grzegorz Wasowscy, Magda Umer, Barbara Krafftówna
Autorka – Natalia Grzeszczyk

posłuchaj Wilcza 11 - reportaż


Ten reportaż jest również zaproszeniem do konkretnego mieszkania – mieszkania Marii i Jerzego Wasowskich, w którym powstało mnóstwo piosenek, zwłaszcza tych, które pamiętamy z Kabaretu Starszych Panów. Tam powstała „Najwyższa mądrość”. To utwór z musicalu "MACHIAVELLI" z muzyką Jerzego Wasowskiego oraz librettem Ryszarda Marka Grońskiego i Antoniego Marianowicza. Spektakl, oparty był na szesnastowiecznej komedii Niccolo Machiavellego, został stworzony na zamówienie Teatru Muzycznego w Gdyni w 1975 roku. Po latach Tomasz Lewandowski przypomniał piosenki z tego musicalu na płycie „MACHIAVELLI”. Zaprosił do swojego projektu wspaniałych artystów, np. Barbarę Krafftównę. Wykorzystał również zachowany na taśmie głos samego Jerzego Wasowskiego (skąd wzięły się te taśmy, jak i gdzie powstawały nagrania – dowiecie się z naszego reportażu).    

 

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic