Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Paganini, Saint-Saens, Massenet

Kiedyś do radia, w którym pracuję zadzwonił słuchacz z pytaniem: "Cóż to za przepiękną, choć smutną melodię usłyszał przed chwilą?" By zawęzić krąg poszukiwań dodał, że grana była na skrzypcach. Odpowiedziałam, że była to "Medytacja" z opery "Thais" Julesa Masseneta, a grał Joshua Bell, jeden z moich ulubionych skrzypków. I tym razem również chcę polecić ową "Medytację", ale w innym, nowym, rodzimym wykonaniu. W moje ręce trafił bowiem album Mariusza Patyry, młodego polskiego skrzypka, mało mi dotąd znanego, ale po tym albumie na pewno nadrobię zaległości.

Patyra kształcił się u prof. A. Hoffmanna w Olsztynie, prof. J. Kucharskiego w Warszawie, prof. K. Węgrzyna w Hanowerze i Maestro Salvatore Accardo w Cremonie. Artysta koncertuje w krajach Europy, w Japonii i USA. Jest też pierwszym Polakiem, który wygrał Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy "Premio Nicolo Paganini" w Genui. I na tym albumie, oprócz "Medytacji" jest również "Pierwszy koncert skrzypcowy D-dur op.6" właśnie Paganiniego oraz "Introduction et Rondo Capriccioso op. 28" Camille Saint-Saensa.

Ale moją uwagę przyciągnęła najbardziej kompozycja Masseneta, bo choć słyszałam ją już pewnie milion razy, to zawsze towarzyszą mi przy tym emocje, jakbym ją dopiero poznawała.

Ta natchniona, niebiańska wręcz pieśń ze skrzypcowym solo, płynie gdzieś, nie tylko ponad orkiestrą, ale również ponad wszystkim, co realne. Słuchając mamy wrażenie, że oddalamy się wraz z melodią gdzieś daleko, gdzieś gdzie nie dosięgną nas troski świata doczesnego. Sama opera "Thais" została wystawiona w Paryżu w roku 1894, w roli tytułowej wystąpiła wtedy sopranistka Sibyl Sanderson. Treścią dzieła było nawrócenie pięknej kurtyzany na chrześcijaństwo. "Medytacja" ze wspomnianej opery odniosła ogromny sukces wśród skrzypków i organistów kościelnych, którzy często wykonywali ten utwór podczas komunii. Papież Pius X stwierdził jednak, że kościół nie może przypominać wiernym sali operowej...

Na szczęście nas nie obowiązują już te ograniczenia i zakazy, które przecież jeśli chodzi o muzykę klasyczną wydają się absurdalne. Polecam zatem słuchanie tego albumu, a w szczególności "Medytacji" bez limitu. Dodam, że artyście towarzyszyła podczas nagrania Sinfonia Varsovia pod batutą Johannesa Wildnera.

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic
Paganini, Saint-Saens, Massenet
Mariusz Patyra
Sinfonia Varsovia
Johannes Wildner
DUX


Sprawdź także:

 • 16:28 Frank Loesser Baby It's Cold Outside
 • 16:38 Lalo Schifrin La Cumparsita
 • 16:44 Monty Norman Dr. No - Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic