Józef Tischner w Bliskich Spotkaniach RMF Classic - Posłuchajcie raz jeszcze!

Bohaterem Bliskich Spotkań RMF Classic był Józef Tischner- filozof, pisarz, ksiądz. Wspominamy go z jego biografem, autorem książki "Alfabet Tischnera", Wojciechem Bonowiczem.

 

„Alfabet duszy i ciała Tischnera…”-książka wydana  nakładem wydawnictwa Znak stała się pretekstem Bliskich spotkań  w RMF Classic. Redaktorem książki jest biograf księdza Tischnera, Wojciech Bonowicz i to z nim rozmawiam o tym, skąd w ogóle pomysł na to wznowienie? Pierwsze wydanie alfabetu pojawiło się przecież sześć lat temu. Ile jest zmian w Alfabecie z podtytułem duszy i ciała?

Posłuchaj

 

Ksiądz Józef Tischner– filozof, myśliciel, wykładowca. Prywatnie otwarty, ciepły,  z poczuciem humoru. Zapytałam Wojciecha Bonowicza o ich pierwsze spotkanie.  Okazuje się, że panowie poznali się na długo przed tym, zanim Wojciech Bonowicz mógł przypuszczać, że kiedyś zostanie opiekunem jego twórczości. 

Posłuchaj

 

Ksiądz Józef Tischner-kilkukrotnie był dziekanem, pracował jako wykładowca na wielu uczelniach, w tym w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Na jego wykłady, choć nie były obowiązkowe przychodziły tłumy. Swoim wspomnieniem podzieliła się z nami Lidia Bogaczówna, aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Posłuchaj

 

 „Alfabet duszy i ciała…”- to niezwykła książka, która zawiera wiele haseł. Zaczynamy od hasła B jak Bóg. 

 

Posłuchaj

 

Józef Tischner- filozof. Ksiądz filozof. To dzięki niemu wielu zaczęło interesować się filozofią jako nauką. Znalazł sposób, by to, co mogłoby się wydawać trudne i skompilowane stawało się jasne. 

Posłuchaj

 

W Bliskich Spotkaniach  RMF Classic wspominamy Alfabet księdza Tischnera. Mówimy o tym, czym wg księdza są spotkania człowieka z człowiekiem, z Bogiem… pora na kolejną wybraną literę w jego alfabecie….c jak ciało….

Posłuchaj

 

Józef Tischner wiedział, co ważne….Co mówił o spotkaniu z drugim człowiekiem, o prawdzie?

Posłuchaj

 

Na koniec nadzieja, choć jest najważniejsza.  

Posłuchaj

 

 Alfabet duszy i ciała  Tischnera- nowe wydanie książki, które pojawiło się w 2012 roku. Wojciech Bonowicz dokonał wyboru i opracowania całości. 

 

 

 

 • 12:49 Aram Chaczaturian Waltz ze suity baletowej Masquerade
 • 12:53 Benjamin Britten Simple Symphony II. Playful Pizzicato
 • 13:03 Sting It's Probably Me
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic