Józef Tischner w Bliskich Spotkaniach RMF Classic - Posłuchajcie raz jeszcze!

Bohaterem Bliskich Spotkań RMF Classic był Józef Tischner- filozof, pisarz, ksiądz. Wspominamy go z jego biografem, autorem książki "Alfabet Tischnera", Wojciechem Bonowiczem.

 

„Alfabet duszy i ciała Tischnera…”-książka wydana  nakładem wydawnictwa Znak stała się pretekstem Bliskich spotkań  w RMF Classic. Redaktorem książki jest biograf księdza Tischnera, Wojciech Bonowicz i to z nim rozmawiam o tym, skąd w ogóle pomysł na to wznowienie? Pierwsze wydanie alfabetu pojawiło się przecież sześć lat temu. Ile jest zmian w Alfabecie z podtytułem duszy i ciała?

posłuchaj W. Bonowicz - Bliskie Spotkania J. Tischner cz. 1 

 

Ksiądz Józef Tischner– filozof, myśliciel, wykładowca. Prywatnie otwarty, ciepły,  z poczuciem humoru. Zapytałam Wojciecha Bonowicza o ich pierwsze spotkanie.  Okazuje się, że panowie poznali się na długo przed tym, zanim Wojciech Bonowicz mógł przypuszczać, że kiedyś zostanie opiekunem jego twórczości. 

posłuchaj W. Bonowicz - Bliskie Spotkania J. Tischner cz. 2

 

Ksiądz Józef Tischner-kilkukrotnie był dziekanem, pracował jako wykładowca na wielu uczelniach, w tym w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Na jego wykłady, choć nie były obowiązkowe przychodziły tłumy. Swoim wspomnieniem podzieliła się z nami Lidia Bogaczówna, aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

posłuchaj W. Bonowicz - Bliskie Spotkania J. Tischner cz. 3

 

 „Alfabet duszy i ciała…”- to niezwykła książka, która zawiera wiele haseł. Zaczynamy od hasła B jak Bóg. 

 

posłuchaj W. Bonowicz - Bliskie Spotkania J. Tischner cz. 4

 

Józef Tischner- filozof. Ksiądz filozof. To dzięki niemu wielu zaczęło interesować się filozofią jako nauką. Znalazł sposób, by to, co mogłoby się wydawać trudne i skompilowane stawało się jasne. 

posłuchaj W. Bonowicz - Bliskie Spotkania J. Tischner cz. 5

 

W Bliskich Spotkaniach  RMF Classic wspominamy Alfabet księdza Tischnera. Mówimy o tym, czym wg księdza są spotkania człowieka z człowiekiem, z Bogiem… pora na kolejną wybraną literę w jego alfabecie….c jak ciało….

posłuchaj W. Bonowicz - Bliskie Spotkania J. Tischner cz. 6

 

Józef Tischner wiedział, co ważne….Co mówił o spotkaniu z drugim człowiekiem, o prawdzie?

posłuchaj W. Bonowicz - Bliskie Spotkania J. Tischner cz. 7

 

Na koniec nadzieja, choć jest najważniejsza.  

posłuchaj W. Bonowicz - Bliskie Spotkania J. Tischner cz. 8

 

 Alfabet duszy i ciała  Tischnera- nowe wydanie książki, które pojawiło się w 2012 roku. Wojciech Bonowicz dokonał wyboru i opracowania całości. 

 

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic