Bliskie Spotkania z Pawłem Łozińskim - POSŁUCHAJ!

Mógłby obchodzić jubileusz. 25 lat temu nakręcił swoją pierwszą etiudę dokumentalną, STRUKTURA. Bohaterem tego filmu jest ceniący porządek - ponad wszystko - strażnik więzienny. Trzy lata potem skończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Filmem dyplomowym było MIEJSCE URODZENIA.

Posłuchaj

Pisarz, Henryk Grynberg szuka śladów ojca i brata, ostatni raz widział ich w Radoszynie podczas okupacji, ukrywali się:

Po kolejnych trzech latach zrealizował pomysł Krzysztofa Kieślowskiego (był jego asystentem przy Białym z Trzech Kolorów) - 100 LAT W KINIE. Potem powstał dokumentalny serial, JAPONIA. W 1997 roku  odwiedził Sławomira Mrożka, opuszczającego swoją meksykańską posiadłość:

w 1999 powstała TAKA HISTORIA:

oraz SIOSTRY. Po 2000 roku:  Mój spis z natury we Wsi Leźno Małe, Pani z Ukrainy, Między drzwiami,  Wygnańcy, Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy, Kici, kici, Chemia,  Inwentaryzacja, Ojciec i syn (wystąpił w nim z ojcem, jednym z najbardziej znanych polskich dokumentalistów Marcelem Łozińskim)

Oprócz filmów dokumentalnych jest także autorem jednej fabuły, to KRATKA z 1996 roku, obsypana nagrodami, m.in. nagrodą za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Można chyba powiedzieć, że jest kolekcjonerem nagród, zbiera je w kraju i za granicą: Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku, Bornholm - Festiwal Filmów Państw Bałtyckich, International Human Rights Documentary Film Festival „One World”,  Prix Europa w kategorii TV Documentary, Krakowski Festiwal Filmowy wielokrotnie, ostatnio za Ojca i syna

PAWEŁ ŁOZIŃSKI, urodzony w 1965 roku w Warszawie reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych spotkał się z nami w niedzielę, 26. stycznia.

Ewa Stanek - Misiąg

polecam filmy Pawła Łozińskiego wydane przez Narodowy Instytut Audiowizualny w serii Polska Szkoła Dokumentu


 

 • 15:09 Frank Churchill Królewna Snieżka i 7 Krasnoludków
 • 15:12 Vladimir Cosma Soleil
 • 15:21 Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku op.8 Zima (2)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic