Bliskie Spotkania z Pawłem Łozińskim - POSŁUCHAJ!

Mógłby obchodzić jubileusz. 25 lat temu nakręcił swoją pierwszą etiudę dokumentalną, STRUKTURA. Bohaterem tego filmu jest ceniący porządek - ponad wszystko - strażnik więzienny. Trzy lata potem skończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Filmem dyplomowym było MIEJSCE URODZENIA.

Posłuchaj

Pisarz, Henryk Grynberg szuka śladów ojca i brata, ostatni raz widział ich w Radoszynie podczas okupacji, ukrywali się:

Po kolejnych trzech latach zrealizował pomysł Krzysztofa Kieślowskiego (był jego asystentem przy Białym z Trzech Kolorów) - 100 LAT W KINIE. Potem powstał dokumentalny serial, JAPONIA. W 1997 roku  odwiedził Sławomira Mrożka, opuszczającego swoją meksykańską posiadłość:

w 1999 powstała TAKA HISTORIA:

oraz SIOSTRY. Po 2000 roku:  Mój spis z natury we Wsi Leźno Małe, Pani z Ukrainy, Między drzwiami,  Wygnańcy, Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy, Kici, kici, Chemia,  Inwentaryzacja, Ojciec i syn (wystąpił w nim z ojcem, jednym z najbardziej znanych polskich dokumentalistów Marcelem Łozińskim)

Oprócz filmów dokumentalnych jest także autorem jednej fabuły, to KRATKA z 1996 roku, obsypana nagrodami, m.in. nagrodą za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Można chyba powiedzieć, że jest kolekcjonerem nagród, zbiera je w kraju i za granicą: Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku, Bornholm - Festiwal Filmów Państw Bałtyckich, International Human Rights Documentary Film Festival „One World”,  Prix Europa w kategorii TV Documentary, Krakowski Festiwal Filmowy wielokrotnie, ostatnio za Ojca i syna

PAWEŁ ŁOZIŃSKI, urodzony w 1965 roku w Warszawie reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych spotkał się z nami w niedzielę, 26. stycznia.

Ewa Stanek - Misiąg

polecam filmy Pawła Łozińskiego wydane przez Narodowy Instytut Audiowizualny w serii Polska Szkoła Dokumentu


 

 • 04:48 Dario Marianelli Anna's Last Train/Curtain
 • 04:52 Antoni Wojnar She
 • 04:56 Joseph Haydn Keyboard Concerto in D major (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 299, Sunday, 1 December 2019
 • 1
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic