Polecamy

The Fellini Album - The Music of Nino Rota

Riccardo Chailly wraz z Filarmonica della Scala prezentują legendarną muzykę Nino Roty na nowym albumie dla Decca Classic - „The Fellini Album” - 40 lat po śmierci kompozytora (zmarł w kwietniu 1979 roku).

Album zawiera muzykę z legendarnych filmów Federico Felliniego, które doskonale ukazują ducha włoskiego kina lat 50. i 60. Na „The Fellini Album” znalazły się również zupełnie nowe nagrania muzyki z filmów „Słodkie życie”, „Amarcord”, „8 ½”, „Klauni” oraz „Casanova”.

Rota to bez wątpienia czołowy kompozytor włoskiej muzyki filmowej w latach 50. i 60., a świat filmów Felliniego pozwolił mu w pełni rozwinąć twórczy potencjał, pomimo faktu, że reżyser nie rozumiał muzyki jako medium, do czego sam się przyznawał. Rota stworzył ścieżki dźwiękowe do wszystkich filmów Felliniego od „Białego szejka” do „Próby orkiestry”. Fellini powiedział, że ich relacja zawodowa była „zbieżnością dwóch temperamentów, dwóch osobowości, dwóch istot, które nie miały innego wyboru i musiały wspólnie zamieszkiwać proces tworzenia filmów”.

Styl kompozycyjny Roty nie cieszył się poważaniem w środowisku muzycznym tamtego okresu. Inni twórcy uważali, że jest on zbyt mocno powiązany z muzyką filmową, co pozbawia go piękna. Jednakże Rota nie rysował granic między poszczególnymi gatunkami i skupiał się na tworzeniu muzyki, która wchodziłaby w dialog z obrazami na ekranie i nie obezwładniała ich bogactwem tekstur i przesadną pompą.

Riccardo Chailly poznał Rotę w 1974 w Lanciano we Włoszech, gdy kompozytor przygotowywał młodych uczestników International Summer Orchestra Course do wykonania jego koncertu fortepianowego. Chailly, który wtedy miał 21 lat, wspomina Rotę jako bardzo spokojnego człowieka, o wysokiej kulturze i ogromnej wiedzy muzycznej.

Urodzony w 1953 roku Mediolanie Riccardo Chailly rozpoczął swoją karierę jako dyrygent w operze i stopniowo rozszerzył swój repertuar o muzykę symfoniczną. Z katalogiem obejmującym ponad 150 nagrań Chailly posiada najdłuższy wyłączny kontrakt nagraniowy ze wszystkich żyjących dyrygentów – pracując dla Decci od ponad 40 lat.
Dzieła zawarte na tym albumie pozwolą słuchaczom w pełni docenić zróżnicowany styl kompozycyjny Roty i usłyszeć, jak Chailly i Filarmonica della Scala mistrzowsko eksplorują każdy subtelny szczegół, melodię i rytm.


Spis utworów:

Amarcord Suite
1. Danzando nella nebbia
2. La Fogaraccia
3. Lo struscio
4. Le manine di primavera

Otto e Mezzo suite
5. Titoli
6. Sogno (il cimitero)
7. Discesa ai fanghi
8. Lo Sceicco d’Arabia
9. Carlotta’s gallop
10. Passerella d’addio

La Dolce Vita suite
11. Titoli
12. Notturno
13. Via Veneto
14. Cavallino Canzonetta
15. Parlami di me (a la Circus)
16. Parlami di me - Trumpet solo
17. Notturno o Mattutino
18. La dolce vita

Il Casanova di Federico Fellini suite
19. O Venezia, Venaga, Venusia
20. L'uccello magico
21. Intermezzo della mantide religiosa
22. The great Mouna
23. Il Duca di Württenberg
24. La Poupée automate

25. I Clowns suite

26. Amarcord • 00:23 Dario Marianelli Liz On Top Of The World/ Leaving Netherfield
 • 00:26 Hector Berlioz Potępienie Fausta (Marsz węgierski)
 • 00:31 Valentina Lisitsa Warsaw Concerto
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic