ON AIR
od 10:00 Pod znakiem Lwa zaprasza: Urszula Urzędowska

Klasztorek. W głębi muzeum

Klasztorek, którego nazwa przypomina o historycznej przynależności do sąsiedniego klasztoru Pijarów, od roku 1876 jest budynkiem o przeznaczaniu muzealnym, gdzie książę Władysław Czartoryski ulokował historyczną kolekcję dzieł sztuki i narodowych pamiątek, gromadzonych przez trzy pokolenia książęcego rodu. Niegdyś mieściła się tu główna część ekspozycji, natomiast prezentowane obecnie w Klasztorku zbiory stanowią uzupełnienie wystawy mieszczącej się w dawnym Pałacu Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 15.

Klasztorek. W głębi muzeum
Teofil Kwiatkowski „Polonez Chopina (Bal w Hôtel Lambert)” Muzeum Narodowe w Krakowie

Eksponowane obrazy oraz starannie dobrane – niekiedy dziwne, a nierzadko piękne – przedmioty umożliwiają zmysłowe i emocjonalne przeżycia, a zabytkowe wnętrza i meble tworzą niepowtarzalny klimat. Wystawa łączy dwa wątki: pierwszy uzupełnia narrację historyczną (rozpoczętą w Pałacu) o okres napoleoński oraz czasy powstania listopadowego i Wielkiej Emigracji; osiąga on kulminację w centralnie usytuowanym XIX-wiecznym „salonie”, gdzie znajdują się fortepian księżnej Marceliny z Radziwiłłów oraz jej osobisty zbiór pamiątek po Fryderyku Chopinie. Drugi wątek prezentuje atrakcyjne memorabilia ze zbiorów puławskich, będące swego rodzaju galerią upamiętniającą osobistości trwale zapisane w dziejach i kulturze Europy i świata; tu – obok innych cennych precjozów – znajduje się m.in. krzesło Szekspira. Atrakcją jest nowo otwarty Gabinet Medali oraz tzw. Ciekawości – pomieszczenia, które zachowały charakter dawnego magazynu.  

Wystawa w Klasztorku pokazuje eksponaty, które – w przeciwieństwie do innych tego rodzaju europejskich zbiorów – przetrwały do dziś, nadając kolekcji Czartoryskich unikatowy charakter. Krytyczny wobec rodzinnej kolekcji książę Władysław wycofał z ekspozycji krakowskiej niektóre z „pamiątek”,  jednak te okruchy przeszłości wraz z kopiami i falsyfikatami przetrwały w głębi muzeum – niczym w głębi szuflady. Dzisiaj prezentują publiczności niepowtarzalny urok i klimat nieistniejącego już miejsca, budzącego zainteresowanie nie tylko badaczy dziejów kolekcjonerstwa.

                                    Krzesło Williama Szekspira,autor nieznany, datowanie XVII-XIX w. 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic