PIĄTEK 4 kwietnia 2014:
godz. 17.00
KRÓLOWA ŚNIEGU w Teatrze Starym.
Dzięki uprzejmości dyrekcji Teatru Starego w Lublinie zespół Teatru Andersena będzie miał przyjemność zagrania jednego ze swoich spektakli po sąsiedzku, właśnie na Teatru Starego. “Królowa Śniegu” w reż. Katarzyny Aleksander – Kmieć, to przedstawienie w którym słowa zastąpił ruch. Znaną wszystkim opowieść ze zbioru baśni naszego patrona opowiadamy plastyką i tańcem. Oprócz zespołu "Andersena" w spektaklu, w rolach głównych Kaja i Gerdy zagrają Dawid Bartoszek i Ewelina Drzał - tancerze Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej. Oprawę plastyczną spektaklu przygotowała Anna Chadaj. W spektaklu usłyszymy utwory francuskiego artysty – Rene Aubry.
KRÓLOWA ŚNIEGU wg. H.Ch. Andersena / dla widzów od la 6 /
reżyseria, choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć; scenografia: Anna Chadaj; muzyka: Rene Aubry; projekcje video: Ewa Łuczak
Bilety: 20zł
godz. 20.00
TAK BARDZO DOBRZE NIE JEST...” koncert teatralny piosenek Kazika Staszewskiego w wykonaniu aktorów Teatru Andersena (sala górna Teatru Andersena)
Z okazji obchodów jubileuszu 60-lecia Teatru Andersena zespół aktorski przygotował propozycję nieco inną niż te które kojarzycie z naszym repertuarem. W piątek, 4 kwietnia, o 20.00 zapraszamy was na koncert utworów z repertuaru Kazika Staszewskiego w wykonaniu aktorów Teatru Andersena pt. "Tak bardzo dobrze nie jest...". Reżyserem spektaklu jest Jerzy Jan Połoński, aranże muzyczne przygotował Marcin Partyka, choreografia to dzieło naszej koleżanki z zespołu Urszuli Pietrzak. Podczas koncertu usłyszymy solowe wykonania takich przebojów jak "Celina", "Ona się bała pogrzebów", "Piotr Pielgrzym" czy "Tata Dilera". Oprawa scenograficzna i kostiumowa spektaklu powstała dzięki współpracy i przy wsparciu Aresztu Śledczego w Lublinie.
Występują: Gabriela Jaskuła, Wioletta Tomica, Ilona Zgiet, Maria Wąsiel, Mirella Rogoza – Biel, Urszula Pietrzak, Daniel Arbaczewski, Bogusław Byrski, Konrad Biel, Jacek Dragun, Mateusz Kaliński, Kacper Kubiec, Bartosz Siwek.
Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.
Bilety: 25 zł.
SOBOTA 5 kwietnia 2014
godz. 10.00
PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH (sala górna Teatru Andersena)
/spektakl dla widzów od 0 do 3 lat i ich rodziców/
Scenariusz i reż. Daniel Arbaczewski, scenografia: Dariusz Panas, opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne: Bożena Chrobak, ruch sceniczny: Urszula Pietrzak
To propozycja dla tych naj-naj-najmłodszych. Tytułowa Pyza zabierze dzieciaki na ścieżki, gdzie sama stawia pierwsze kroki i gdzie nasi „tyci-widzowie” mają szansę spotkać bogaty podwórkowy zwierzyniec. Każde spotkanie ze zwierzakiem to jednocześnie spotkanie z ludową piosenką i z polskim folklorem. Wszystko w formie zabawy teatralnej, teatru interaktywnego, w którym nasi naj-naj-młodsi widzowie i ich rodzice, siedzący wraz z aktorami na scenie mogą wpływać (dosłownie!!!) na przebieg i tempo spektaklu. To, czy uda się nam pogłaskać wszystkie spotkane przez Pyzę zwierzaki zależy od Was!
Opiekę muzyczną i patronat honorowy nad spektaklem objął Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego.
Bilet na spektakl: 20zł
godz. 12.00
KONFERENCJA DYREKTORÓW TEATRÓW LALKOWYCH
Spotkanie dyrektorów polskich scen lalkowych jest okazją do wymiany doświadczeń i konfrontacji rozwiązań i programów jakie towarzyszą dzisiejszemu zarządzaniu teatrem. Organizatorem spotkania jest Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie oraz Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów. Konferencję poprowadzi przewodnicząca Stowarzyszenia - pani senator Barbara Borys Damięcka oraz Arkadiusz Klucznik, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie i członek zarządu Stowarzyszenia. Spotkanie będzie miało miejsce w sali konferencyjnej Grand Hotelu Lublinianka w Lublinie
godz. 17.00
ZAPAŁKI ANDERSENA 2014
Koncert Jubileuszowy z okazji 60-lecia Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie
Miejsce: Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, ul Dominikańska 1
ZAPAŁKI ANDERSENA 2014
Przed nami uroczyste podsumowanie 60-ciu lat Teatru im H. Ch. Andersena w Lublinie - sceny bardzo dojrzałej i zasłużonej a jednocześnie na tyle młodej i rozwijającej się , że jeszcze nie czas myśleć o emeryturze. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru spotkamy się po raz kolejny by podziękować sobie za wspólną pracę i wysiłek, za wszystkie starania i zabiegi, które sprawiają, że lubelski teatr lalek jest instytucją ważną i markową. W roku jubileuszowym okazji do świętowania szczególnie dużo. Podczas galowego koncertu po raz kolejny zostanie wręczona "Zapałka Andersena" - nasza najważniejsza nagroda i o dziwo, wcale nie artystyczna. Tym razem laureat jest jeden, a jest nim Ambasada Turcji w Polsce. W ten sposób pragniemy uhonorować naszą kilkuletnią współpracę właśnie z Turcją, z całym środowiskiem teatralnym tego kraju, podsumować wspólnie prowadzone projekty, i te zakończone i te które jeszcze przed nami i podziękować całej grupie tureckich przyjaciół, którzy robili wszystko abyśmy czuli się nad Bosforem jak u siebie. Rok 2014 jest rokiem jubileuszowym nie tylko dla Teatru Andersena. To również 600-tna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją, a tym samym rok obfitujący w mnóstwo wydarzeń mających na celu kulturową wymianę doświadczeń obu krajów. Podczas naszej teatralnej gali w "Andersenie" zostanie ponadto podpisany dokument współpracy partnerskiej pomiędzy Lublinem i bliźniaczym miastem tureckim - Niluferem.
Nasze uroczystości rozpoczniemy bardzo teatralnie, choć wciąż bardzo turecko, prezentując spektakl "Latający Kufer" w reż. Arkadiusza Klucznika i Ece Okay. Mamy nadzieję, że spędzicie z nami ten urodzinowy, świąteczny czas i wspólnie zafundujemy sobie z tej okazji podniebną, orientalną podróż latającym kufrem, który wyczarował nie kto inny a sam H. Ch. Andersen.
„Zapałka Andersena” to honorowa nagroda, przyznawana przez lubelski teatr w geście wdzięczności za okazaną pomoc w minionym roku. Beneficjantami nagrody są bowiem przyjaciele i sympatycy lubelskiego „Andersena”, a otrzymują ją za całoroczne wspieranie jego działalności, codzienne partnerstwo w misji wprowadzania najmłodszych widzów w świat wyobraźni i tajemnice sztuki.
Zasady przyznawania „Zapałek” są bardzo nieformalne i nie istnieje żadne specjalne kryterium, ani specjalne jury, które decyduje o tym kto, kiedy i za co „Zapałkę Andersena” może otrzymać.
Laureatami dotychczasowych Zapałek są między innymi: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Polskie Radio Lublin, Archiwum Państwowe w Lublinie, Lubelski Informator Kulturalny ZOOM, Drukarnia Akapit, Teatr Muzyczny w Lublinie, a także osoby: Paweł Kowalczyk – dziennikarz radia Złote Przeboje, Paweł Franczak – redaktor Kuriera Lubelskiego, Nurchan Oktem – dyrektor festiwalu w Mardin (Turcja), Meltem Keskin- szef Działu Kontaktów Międzynarodowych Teatru Narodowego w Ankarze (Turcja), Małgorzata Siennicka - dziennikarka Telewizji Lublin, Dyrektor Cezary Kusto i Market Budowlany Praktirer, Tomasz Machoń i Cukiernia Staropolska w Lublinie, i inni.