Nagroda Pulitzera jest przyznawana przez Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku za wybitną służbę publiczną i osiągnięcia w amerykańskiej polityce, dziennikarstwie, literaturze i muzyce. To wysoko cenione wyróżnienie przyznawane jest od 1917 r. Liczba i rodzaje kategorii, w jakich przyznawana była nagroda, zmieniały się na przestrzeni lat, obecnie jest ich czternaście w dziedzinie dziennikarstwa, sześć w dziedzinie literatury i jedna w dziedzinie muzyki.
Nagrodę ufundował Joseph Pulitzer (1847–1911), amerykański dziennikarz i wydawca pochodzenia węgierskiego, który w swoim testamencie przeznaczył na nią kapitał w wysokości 500 tys. dol. "W ostatnich latach XIX w. Joseph Pulitzer wyróżniał się jako uosobienie amerykańskiego dziennikarstwa. Był wizjonerem i najbardziej utalentowanym wydawcą gazet, walczącym z nieuczciwym rządem i nie stroniącym od sensacji w walce o nakład" – napisano na stronie pulitzer.org. "Jego nowatorskie New York World i St. Louis Post-Dispatch zmieniły dziennikarstwo prasowe. Pulitzer jako pierwszy wezwał do kształcenia dziennikarzy na poziomie uniwersyteckim" – dodano.
Na przestrzeni lat, w dziedzinie dziennikarstwa, czterokrotnie nagrodę Pulitzer otrzymali: Carol Guzy, David Barstow i Jo Becker. Jedenaście osób może pochwalić się trzykrotnym otrzymaniem nagrody, są wśród nich przedstawiciele różnych dziedzin dziennikarstwa, np. dziennikarz śledczy Walt Bogdanich, rysownicy i karykaturzyści Paul Conrad, Edmund Duffy i Herbert Lawrence Block, fotoreporterzy William Snyder i Adnan Abidi.
W dziedzinie literatury i sztuki, laureatami Nagrody Pulitzera byli m.in.: Robert Frost, Eugene O'Neill, Robert E. Sherwood, każdy z nich otrzymał nagrodę czterokrotnie. Trzy razy dostali ją m.in.: Edward Albee, Archibald MacLeish, Edwin Arlington Robinson, Carl Sandburg, Robert Penn Warren, Thornton Wilder. Wśród laureatów Nagrody Pulitzera byli również: William Faulkner, Tennessee Williams, August Wilson, Margaret Mitchell, John Steinbeck, Ernest Hemingway, Jennifer Egan. Lista wszystkich laureatów Nagrody Pulitzera to ogółem kilkaset nazwisk.
W minionym roku, w kategorii "dziennikarstwo", Nagrodę Pulitzera otrzymali m.in.: pracownicy Reutersa za serię artykułów o różnych aspektach działalności Elona Muska, które skłoniły władze do oficjalnych dochodzeń w sprawie praktyk stosowanych przez jego firmy; pracownicy The New York Times za relacje z ataku Hamasu na południe Izraela 7 października; Katie Engelhart, autorka artykułów w The New York Times, za obiektywny portret prawnych i emocjonalnych zmagań rodziny w obliczu postępującej demencji wrażliwości ludzkiej; Justin Chang z Los Angeles Times za bogatą i poruszającą krytykę filmową, odzwierciedlającą współczesne doświadczenia kinowe; pracownicy działu fotografii Associated Press za poruszające zdjęcia dokumentujące bezprecedensowe masy migrantów i ich trudną podróż z Kolumbii do granicy ze Stanami Zjednoczonymi.
W kategorii "poezja" nagrodę otrzymał Brandon Som za zbiór poezji, w którym głęboko angażuje się w złożoność podwójnego meksykańsko-chińskiego pochodzenia poety. A w dziedzinie "literatura" nagroda trafiła do Cristiny Rivery Garza za książkę "Liliana's Invincible Summer: A Sister's Search for Justice", która przełamuje granice gatunków, łącząc w sobie wspomnienia, feministyczne dziennikarstwo śledcze i poetycką biografię.
Uniwersytet Columbia ogłosi nazwiska laureatów Nagród Pulitzera za rok 2025 w poniedziałek, 5 maja, o godz. 15 czasu wschodniego (godz. 21 czasu polskiego).
