ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Dramat muzyczny „Irena” w Poznaniu i… Berlinie!

Głośny spektakl „Irena” w reżyserii Briana Kite’a z muzyką laureata Grammy Włodka Pawlika powraca na deski Teatru Muzycznego w Poznaniu. Ten wyjątkowy dramat muzyczny o Irenie Sendlerowej i innych bohaterkach i bohaterach ratujących dzieci z warszawskiego getta po raz pierwszy pokazany zostanie także w Berlinie.

Dramat muzyczny „Irena” w Poznaniu i… Berlinie!

„Irena” miała premierę 27 sierpnia 2022 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i zebrała wiele pozytywnych recenzji. Spektakl opowiada historię Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej, ryzykując własnym życiem, organizowała akcje wyprowadzania dzieci z warszawskiego getta na drugą stronę muru. Według szacunków, wraz z grupą innych łączniczek umożliwiła ucieczkę z getta pięciuset dzieciom.

W spektaklu obok Ireny Sendlerowej (e tej roli występują Oksana Hamerska i Judyta Wenda), pojawiają się jej narzeczony Adam oraz przyjaciółki: Magda i Jaga. Wśród bohaterów wzorowanych na autentycznych postaciach są też Jan Dobraczyński– szef Ireny i Jagi, a także Janusz Korczak. W dramacie muzycznym jedną z ważniejszych ról odgrywa młoda Żydówka Pani Grinberg, matka siedmioletniego Icka.

Autorzy libretta – Mary Skinner i Piotr Piwowarczyk – poznali Irenę Sendler, tworząc o niej film dokumentalny „In The Name Of Their Mothers”. Sama bohaterka zmarła przed jego premierą, film jednak zobaczyło ponad 7 milionów ludzi na całym świecie. Wówczas zrodził się pomysł na spektakl muzyczny, który pierwotnie miał trafić na Broadway, by dotrzeć z historią do jeszcze szerszej publiczności. Pandemia pokrzyżowała jednak te plany.

Piosenki do„Ireny” napisał Mark Campbell, nowojorski librecista i autor tekstów, którego opery otrzymały zarówno Nagrodę Pulitzera w dziedzinie muzyki, jak i nagrodę Grammy. Muzykę skomponował Włodek Pawlik, laureat Grammy w kategorii jazzu.

Recenzenci docenili w „Irenie” nie tylko sposób opowiedzenia tej niełatwej historii, ale także niezwykłą warstwę wizualną: scenografię Damiana Styrny, projekcje Eliasza i Damiana Styrny oraz kostiumy Anny Chadaj.

Za choreografię odpowiada Dana Solimando, która ma na swoim koncie wiele znakomitych broadwayowskich produkcji.

Rok temu, w marcu 2023 roku spektakl zobaczyli widzowie w Teatrze Polskim w Warszawie w przededniu 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W kwietniu „Irena” powraca na deski Teatru Muzycznego w Poznaniu, będzie można ją obejrzeć w dniach 19-20 kwietnia i 25-27 kwietnia. Następnie na 5 maja teatr zaplanował wyjazd do Niemiec, gdzie odbędzie się berlińska premiera tego tytułu w Admiralspalast. Ma to silną wymowę społeczną, może stanowić okazję do komunikowania wielu tematów i budowania mostów, w szczególności polsko – niemieckich.

Organizatorem berlińskiej premiery spektaklu „Irena” jest Teatr Muzyczny w Poznaniu, a współorganizatorami są Ambasada Polska w Niemczech, Instytut Polski w Berlinie oraz Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Więcej informacji na https://bit.ly/spektaklirena

Na zdjęciu Oksana Hamerska fot. Dawid Stube 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic