ŚWIĘTO JAZZU W KRAKOWIE - NAJSTARSZY FESTIWAL JAZZOWY W EUROPIE.

Już tylko miesiąc dzieli nas od startu najstarszego festiwalu jazzowego w Europie. Końcem października, w dniach 27 – 30.10.2021 w stolicy Małopolski odbędą się 66. Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Na świecie starszym festiwalem – ale zaledwie o kilka miesięcy – jest jedynie Newport Jazz Festival, organizowany w Stanach Zjednoczonych. Przed nami zatem prawdziwa uczta nie tylko dla jazzowych melomanów, ale także dla wszystkich tych, którzy pragną poznać tajniki tego magicznego gatunku muzycznego.

ŚWIĘTO JAZZU W KRAKOWIE - NAJSTARSZY FESTIWAL JAZZOWY W EUROPIE.

66. Krakowskie Zaduszki Jazzowe startują w środę, 27 października 2021. W pierwszym dniu organizatorzy zapraszają nas do Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie, gdzie oprócz muzycznych atrakcji czeka nas także krakowska premiera filmu "Na zawsze melomani", w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. Dokument  opowiada historię narodzin jazzu w Polsce i przedstawia losy zespołu Melomani z lat 1948-1960. W składzie tego właśnie bandu, grały ówczesne gwiazdy jazzu, ale także przyszli wielcy twórcy zarówno muzyki filmowej jak i samych filmów. Po premierze rozpocznie się koncert otwarcia festiwalu, czyli „Ogrody Jazzu Tradycyjnego - Back to the Roots”. Tego wieczoru będziemy mogli usłyszeć przedstawicieli jazzu tradycyjnego, czyli Jazz Band Ball Orchestra, Boba Jazz Band oraz Old Metropolitan Band.

Czwartek, 28 października 2021, to święto legendarnego zespołu Laboratorium. Na koncert jubileuszowy „Laboratorium po pięćdziesiątce” w Nowohuckim Centrum Kultury zaprasza sam Marek Stryszowski, który w 1970 roku wspólnie z Januszem Grzywaczem zapoczątkował piękną historię zespołu. Wśród gości Marka Stryszowskiego, Dyrektora Artystycznego Festiwalu, znajdą się m.in. wybitny skrzypek Adam Bałdych, wibrafonista Bernard Maseli oraz wokalistka jemeńskiego pochodzenia Rasm Almashan. Czekają nas zatem przepiękne wspomnienia i jeszcze piękniejsze jazzowe brzmienia.

W piątek festiwal przenosi się do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. To właśnie tam, 29 października 2021, specjalny program przygotowany na 66. Krakowskie Zaduszki Jazzowe zaprezentuje ‘Zaduszkowa Gwiazda’, czyli Marcin Masecki ze swoim Trio oraz Capellą Cracoviensis. Marcin Masecki to znany i ceniony pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent, którego cechuje przede wszystkim wirtuozowskie i nietuzinkowe łączenie gatunków oraz łamanie granic między sztuką wysoką a rozrywkową. Duża dawka emocji i ciekawych muzycznych aranżacji gwarantowana.

W sobotę, 30 października 2021, organizatorzy zapraszają na „Krakowską Galę Jazzu w Słowaku”. Rozpocznie ją wykonanie „A Story of Polish Jazz - second edition - w hołdzie dla Jarosława Śmietany”. Na scenie pojawią się najwybitniejsze tuzy polskiego jazzu m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, a historię zarapują Bzyk i Guzik z WU-HAE. Koncert uświetni swoim występem również dama polskiego jazzu Aga Zaryan. W drugiej części koncertu premierowo wystąpi międzypokoleniowy zespół fusion jazzowy - the Generations łączący, jazz i hip-hop. Galę zwieńczy wręczenie legendarnych ‘Złotych Helikonów’ – czyli nagrody, której historia związana jest w krakowskim klubem jazzowym ‘Helikon. Do tradycji wręczania tego wyróżnienia wracają w tym roku organizatorzy festiwalu.

66. Krakowskie Zaduszki Jazzowe to nie tylko 4 koncerty główne. Tegoroczny festiwal to także jam sessions organizowane w najpopularniejszych klubach jazzowych w Krakowie a także kilka wydarzeń towarzyszących.Jam sessions w Krakowie:
27.10 Piano Harris Jazz Bar, Just Jazz, godzina 22:00
28.10 Piwnica pod Baranami, Bartek Leśniak Trio, godzina 22:00
29.10 Jazz Club u Muniaka, Wojciech Groborz Trio, godzina 22:00
30.10 Klub Alchemia,Tomasz Grzegorski Quartet, godzina 22:00

Wydarzenia towarzyszące:
23.10 Wieliczka, KK Pearls, Mediateka, godzina 20:00
24.10 Trzebinia, Arek Skolik Special Quartet, Dwór Zielenieckich, godzina 18:00

Bilety na wszystkie koncerty główne dostępne są na platformie EVENTIM.
Święto jazzu w Krakowie, na które wszyscy tak bardzo czekamy, zbliża się wielkimi krokami. Mam nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce pozwoli nam na organizację koncertów w taki sposób, by każdy zainteresowany mógł osobiście doświadczyć tego niezwykłego wydarzenia. Krakowskie Zaduszki Jazzowe do duża dawka jazzu na najwyższym poziomie. Zapraszam wszystkich fanów tego gatunku muzycznego, ale również tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że jazz im w duszy gra – podsumował Ireneusz Raś, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 66. Krakowskich Zaduszek Jazzowych.