„Radio Święta” - zapraszamy do Tarnowa!

Tarnów gra z radiem RMF Classic. Najpiękniejsza muzyka na święta, wspólne czytanie utworów Hansa Christiana Andersena, Wandy Grochowskiej i Jana Perłowskiego, rywalizacja o najpiękniejszą bożonarodzeniową iluminację, happeningi i konkursy - zapraszamy tarnowian na wyjątkowe „Radio Święta”, patronem których jest RMF Classic.

 „Radio Święta” - zapraszamy do Tarnowa!

Święta to magiczny czas wspólnych spotkań i radosnego kolędowania. Tegoroczne Boże Narodzenie  będzie inne, ale wcale nie musi być smutne. Zapraszamy do wspólnej zabawy w przestrzeni miasta. Nie możemy zaprosić Was do teatru ani sali koncertowej, ale możemy się spotkać inaczej, podczas spacerów. Będziemy Wam grać świąteczna muzykę na ulicach i opowiadać świąteczne historie.  

„Radio Święta” zorganizowały Urząd Miasta Tarnowa, miejskie instytucje kultury i jednostki. Ulice miasta zostały przyozdobione świątecznymi iluminacjami, ratusz mieni się gwiazdkami, a miejskie pomniki oraz maszkarony zyskały okolicznościowe czapeczki. Zachęcamy do wycieczki po mieście, odnalezienia czapek Mikołaja (podpowiedź znajdziecie w miejskiej galerii), a następnie wzięcia udziału w konkursie „Zdjęcie z Mikołajem”. Autorzy najciekawszych dziesięciu fotografii otrzymają prezenty.

Spacerując po Tarnowie, do 26 grudnia będzie można słuchać świątecznej muzyki. W Parku Strzeleckim, obok Teatru im. L. Solskiego, na ul. Krakowskiej oraz na rynku ustawione zostaną głośniki, z których będzie emitowana świąteczna ramówka RMF Classic. Jak co roku stacja gra najpiękniejszą muzykę na święta i filmowe przeboje z zimą w tle. Mamy nadzieję, że znane gwiazdkowe hity, często w oryginalnych aranżacjach i w rozmaitych interpretacjach, przypadną tarnowianom do gustu.

Programowi radia o pełnych godzinach będą towarzyszyć historie świąteczne czytane przez tarnowian w każdym wieku. Do współpracy zaprosiliśmy kilkadziesiąt osób związanych z Tarnowem m.in. artystów, sportowców, dziennikarzy, społeczników i samorządowców, którzy wspólnie przeczytają „Gwiazdkę Bożego Narodzenia” Wandy Grochowskiej. Zachęcamy do uważnego słuchania. Ci bowiem, którzy rozpoznają najwięcej tarnowskich głosów mogą liczyć na nagrody. Dzieci z tarnowskich szkół przeczytają dla mieszkańców „Choinkę” Hansa Christiana Andersena, natomiast mieszkańców zapraszamy do wspólnego nagrania „Legendy o Bożym Narodzeniu” Jana Perłowskiego.

Jak co roku w grudniu wystartujemy z konkursem „Tarnów Pełen Blasku”, do udziału w którym serdecznie zapraszamy. Do rywalizacji o najpiękniejszą bożonarodzeniową iluminację mogą być zgłaszane posesje, balkony, ogródki przyblokowe, placówki edukacyjne, siedziby firm, biura i inne obiekty użyteczności publicznej, a także dekoracje świąteczne witryn sklepów lub lokali gastronomicznych z Tarnowa. Szczegóły wszystkich konkursów znajda się na stronie www.tarnow.pl.

Tarnowskie Maszkarony

Najważniejsza przebudowa i rozbudowa tarnowskiego ratusza, której zawdzięczamy wygląd obecny, odbyła się w latach 60. i 70. XVI wieku. Powiększono wówczas ratusz o podpiwniczoną część zachodnią, przekształcając całość budowli w duchu renesansu na wzór krakowskich Sukiennic. Prosta, bryła została zwieńczona wysoką, ceglaną attyką ozdobioną 28 blendami, w których pierwotnie były umieszczone portrety kolejnych właścicieli miasta z rodu Tarnowskich od Spycimira aż do Jana Krzysztofa Tarnowskiego. Najbardziej dekoracyjny element attyki – grzebień – ozdobiono naprzemiennie sterczynami i maszkaronami, połączonymi podwójnymi esownicami. Liczba 14 maszkaronów miała symbolizować członków starej i nowej rady miejskiej. Oryginalne, wykonane z piaskowca wykazują duże podobieństwo do maszkaronów krakowskich Sukiennic, których autorem był Santi Gucci, architekt i rzeźbiarz pochodzenia włoskiego.
W 1936 r. Wielkie Schody ozdobiono charakterystycznym maszkaronem z herbem Leliwy autorstwa wybitnego rzeźbiarza Henryka Hochmana.
Źródło Tarnowskie Centrum Informacji

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic