ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

„Gala Muzyki Filmowej: Animacje” - Największe przeboje kina animowanego w krakowskiej TAURON Arenie

„Ogromnie się cieszę, że mogłam się spotkać z muzyką z filmów Disney’a, ona się wcale nie starzeje!” – powiedziała po swoim występie Edyta Górniak, wykonawczyni piosenki „Kolorowy wiatr” z filmu „Pocachontas”. Wczorajsza „Gala Muzyki Filmowej: Animacje” w TAURON Arenie Kraków zabrała nas w barwną podróż do świata ekranowej baśni – zabrzmiały największe przeboje światowego kina, m.in. „Mam tę moc” z „Krainy Lodu” i „Beauty and The Beast” z „Pięknej i Bestii”. Nie zabrakło światowych premier – suity orkiestrowe złożone z tematów z najpopularniejszych bajek przygotowali mistrzowie gatunku: Diego Navarro, Heitor Pereira i Harry Gregson-Williams.

„Gala Muzyki Filmowej: Animacje” - Największe przeboje kina animowanego w krakowskiej TAURON Arenie
fot.Robert Słuszniak

Wielka Gala Animacji to czwarta (po jubileuszach dziesięciolecia RMF Classic w 2013 i stulecia ASCAP-u w 2014 oraz „Międzynarodowej Gali Seriali” w ubiegłorocznej edycji) odsłona „Gali Muzyki Filmowej” FMF. Wczorajszy koncert w krakowskiej TAURON Arenie zgromadził blisko jedenaście tysięcy widzów, tych dorosłych i tych najmłodszych, bo amerykańskie kino kreskowe to rozrywka dla wszystkich pokoleń, a Festiwal Muzyki Filmowej – jak przypomina dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin – „jest naszym najbardziej rodzinnym festiwalem, kierującym swoje projekty do widzów w każdym wieku.”

Święto animowanego kina rozpoczęliśmy tematem Johna Powella z filmu „Epoka Lodowcowa 2: Odwilż” i piosenką „Still Dream” ze „Strażników Marzeń”, autorstwa tegorocznego laureata Nagrody im. Wojciecha Kilara, Alexandre’a Desplata. „To ogromnie trudna melodia pod względem wykonawczym. Cieszę się, że usłyszy ją dzisiaj polska publiczność,” – powiedział francuski kompozytor, rekomendując z ekranu „Still Dream” w wykonaniu sopranistki Wioletty Chodowicz. Tego wieczoru zabrzmiało jeszcze pięć kultowych piosenek ze świata amerykańskiej animacji – „Mam tę moc” z „Krainy Lodu” w wykonaniu Katarzyny Łaski (muz. i sł. Robert Lopez, Kristen Anderson-Lopez, Emanuel Kiriakou), „Once Upon a December” z filmu „Anastazja” w interpretacji Magdaleny Wasylik (muz. Stephen Flaherty), „The Beauty and The Beast” z „Pięknej i Bestii” w wykonaniu Katarzyny Łaski i Marcina Jajkiewicza (muz. i sł. Alan Menken, Howard Ashman), duet „When You Believe” z animacji „Książę Egiptu” zaprezentowany przez Katarzynę Łaskę i Magdalenę Wasylik oraz – na finał pierwszej części koncertu – „Kolorowy wiatr” z filmu „Pocachontas” (muz. i sł. Alan Menken, Stephen Schwartz) zaśpiewany przez gwiazdę wieczoru, Edytę Górniak.

„Występ na żywo jest czymś niesłychanym, to ogromne emocje. Dla mnie tym większe, że po raz drugi – po dwudziestu latach od premiery – wykonałam tę piosenkę w oryginalnej, filmowej aranżacji, a po raz pierwszy przed tak wspaniałą i wytrawną, festiwalową publicznością” – mówiła artystka po zejściu ze sceny.

Wielkim wydarzeniem wczorajszej gali były światowe premiery suit orkiestrowych, przygotowane przez gości specjalnych „Gali Muzyki Filmowej: Animacje”: Diego Navarro, Heitora Pereirę i Harry’ego Gregsona-Williamsa. Usłyszeliśmy tematy przewodnie z „Odlotowej przygody”, nad którymi hiszpański kompozytor i przyjaciel festiwalu Diego Navarro pracował wspólnie z laureatami poprzednich edycji FMF Young Talent Award – Janem Sanejką i Matthijsem Kieboomem, a także muzykę z filmów „Jak ukraść księżyc”, „Minionki rozrabiają”, „Minionki”, „Smerfy” i „Angry Birds Film” (polska premiera kinowej wersji najpopularniejszej gry na telefony komórkowe miała miejsca w piątek, 27 maja 2016), zaaranżowaną przez Heitora Pereirę specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji festiwalu. Harry Gregson-Williams przygotował suity złożone z kultowych tematów kina animowanego, takich jak „Artur Ratuje Gwiazdkę”, „Sindbad: Legenda Siedmiu Mórz” czy „Shrek” i „Shrek 2” – jedna z ulubionych produkcji kompozytora. „Uwielbiam tego ogra, mam za sobą całą „dekadę Shreków”, podziwianych w różnych – nie tylko filmowych – postaciach,” – wyznał artysta na wczorajszym spotkaniu z fanami, podczas którego drobiazgowo i z ujmującą szczerością opowiadał o kulisach powstawania muzyki zarówno do ulubionej animacji, jak i do filmów akcji, takich jak „Człowiek w ogniu” czy nominowany do Oscara 2016 w siedmiu kategoriach „Marsjanin”.

Wczorajszego wieczoru zabrzmiała także muzyka Michaela Gioacchino z jednej z najnowszych komedii przygodowych wyprodukowanych przez Walt Disney Animation Studio – „Zwierzogrodu”; wielki finał należał z kolei do Johna Powella, który – tuż przed zaprezentowaniem jego muzyki do filmu „Jak wytresować smoka” – pozdrowił festiwalową publiczność z ekranu. „Jestem tu po to by sprawić, żeby muzyka filmowa znów była wspaniała” – powiedział brytyjski twórca do widzów zebranych w TAURON Arenie Kraków.

Muzyczne przeboje animowanego kina wykonała dla nas Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Chór Polskiego Radia; za pulpitem dyrygenta – związany z kinem od wczesnego dzieciństwa maestro Frank Strobel oraz kompozytorzy (Diego Navarro, Harry Gregson-Williams), którzy poprowadzili muzyków w suitach orkiestrowych swojego autorstwa.

Podczas sobotniej Gali Animacji poznaliśmy także laureatów nagród tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Statuetkę Ambasadora FMF wręczyliśmy już po raz trzeci – w 2014 otrzymała ją wieloletnia asystentka Johna Williamsa Nancy Knutsen, w 2015 – kompozytor i dyrektor festiwalu muzyki filmowej FIMUCITÉ na Teneryfie, Diego Navarro. W tym roku prestiżowe wyróżnienie dla tych, którzy budują połączenia branżowe oraz rangę Festiwalu Muzyki Filmowej w kraju i za granicą odebrał prof. Daniel Carlin – dyrektor studiów z zakresu tworzenia muzyki telewizyjnej i filmowej z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, trzykrotny przewodniczący jury międzynarodowego konkursu FMF o statuetkę Young Talent Award. „Przyjeżdżamy tu, by uczyć młodych ludzi, jak wejść w skomplikowaną branżę kina. Ta nagroda należy się nam wszystkim i w imieniu wszystkich ją odbieram – w imieniu nauczycieli, którzy na co dzień pomagają, inspirują i dają nadzieję,” – powiedział tegoroczny Ambasador FMF, przyjmując wyróżnienie z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Zwycięzcą prowadzonej przez prof. Daniela Carlina czwartej edycji konkursu Young Talent Award został holenderski kompozytor i multiinstrumentalista Joep Sporck, nagrodzony za wielkie wyczucie i zrozumienie dramaturgii animowanego obrazu i „zgrabne podkreślanie jego licznych zmian w perspektywie i emocjach,” – jak uzasadnił wybór międzynarodowego jury jego przewodniczący. W tym roku  została również przyznana nagroda specjalna ufundowana przez wytwórnię West One Music Group i obejmującą możliwość udziału w sesji nagraniowej w jednym z czołowych studiów w Londynie. Wyróżnienie to otrzymał niemiecki kompozytor o polskich korzeniach, Bartosch McCarthy. Laureaci zostali wyłonieni spośród dwudziestu ośmiu kandydatów z piętnastu krajów, których prace zostały uznane za najciekawsze w tegorocznym konkursie (łącznie do Young Talent Award 2016 napłynęło 128 zgłoszeń); zwycięska suita Joepa Sporcka do zadanej sekwencji scen z czwartej części przygód Shreka („Shrek Forever”, muz. oryg. Harry Gregson-Williams) zabrzmiała w drugiej części wieczoru.

W przedostatnim dniu festiwalu – dalszy ciąg wielkiego święta animacji: koncert muzycznych przebojów znanych z produkcji wytwórni Warner Bros., w wykonaniu FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej. Wieczorem w TAURON Arenie Kraków – „Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki” pokaz filmu Stevena Spielberga z muzyką na żywo.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic