Legalne oprogramowanie – zadbaj o bezpieczeństwo w swojej firmie

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie pracę lub naukę bez dostępu do komputera. Kiedy kupujesz software, warto upewnić się, że pochodzi on z legalnego źródła, ponieważ pirackie oprogramowanie niesie ze sobą liczne ryzyka. Przeczytaj, jak rozpoznać legalne oprogramowanie i dlaczego warto pytać sprzedawcę o certyfikat autentyczności.

Legalne oprogramowanie – zadbaj o bezpieczeństwo w swojej firmie

Dlaczego korzystanie z software'u z legalnego źródła jest tak ważne?

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania to czyn zabroniony, za który grozi odpowiedzialność karna i cywilna. Wynika to z faktu, że program komputerowy stanowi utwór, do którego użytkownik musi uzyskać prawa autorskie na podstawie umowy licencji. Można powiedzieć, że sięgając po nielegalne programy komputerowe, korzystający po prostu okrada twórców z efektu ich pracy.

Kontrola legalności oprogramowania ma duże znaczenie także ze względu na bezpieczeństwo danych. Nigdy nie możesz być pewien, czy w aplikacji nie zostało „zaszyte” złośliwe oprogramowanie, które wykradnie dane Twoich klientów, faktur lub po prostu uszkodzi system operacyjny.

 

Wiele firm monitoruje też legalność korzystania ze swoich produktów cyfrowych. Jeśli korzystasz z Windowsa w wersji 11 lub 10 i Microsoft ustali, że system operacyjny jest użytkowany bezprawnie, nie tylko prawdopodobnie będziesz musiał liczyć się z ryzykiem odpowiedzialności prawnej, ale mogą też pojawić się problemy z funkcjonalnością systemu (np. blokada części aktualizacji).

Sprawdź ofertę Soft360 i kup system operacyjny Windows10 Pro tanio i legalnie: https://soft360.pl/windows-10/23windows-10-professional-0885370920819.html. W ten sposób zaoszczędzisz, ponieważ dziesiątą odsłonę Okienek za darmo aktualizujesz do Windowsa Jedenastki.

Jak sprawdzić legalność oprogramowania?

Przede wszystkim pamiętaj o kupowaniu programów w rzetelnych, sprawdzonych sklepach. Weryfikuj też opinie o sprzedawcy w internecie. Do każdej transakcji powinieneś otrzymać dowód zakupu, którym zwykle będzie faktura VAT. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź dane firmy, które właściciele sklepów muszą umieszczać na swoich stronach internetowych.

Ważna jest też dokumentacja dotycząca danego zakupu. Do wykazania legalności zakupu wystarczająca jest faktura lub paragon. W ten sposób wykażesz prawo do korzystania z licencji. Pamiętaj, że klucz i licencja do programu to dwie zupełnie różne kwestie. Sam klucz to po prostu kod dostępu pozwalający na korzystanie z aplikacji. Jego posiadanie nie sprawia, że stajesz się uprawnionym użytkownikiem. Do tego potrzebna jest licencja, którą otrzymujesz niezależnie od klucza. Jeśli widzisz, że sprzedawca oferuje program w podejrzanie niskiej cenie upewnij się, że otrzymujesz klucz wraz z licencją, a nie jedynie nielegalnie pozyskany kod aktywacyjny.

Legalność odsprzedaży oprogramowania – aktualne podstawy prawne

Czy sprzedaż używanego oprogramowania jest legalna? Tak – zarówno dla programów na nośnikach fizycznych, jak i w wersji cyfrowej. Kwestia ta została jednoznacznie rozstrzygnięta przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 3 lipca 2012 roku w sprawie C-128/11 (UsedSoft GmbH v Oracle International Corp.). Orzeczenie wskazuje, że prawo pierwotnego dystrybutora do dalszej sprzedaży egzemplarza programu wygasa w chwili jego pierwszej sprzedaży.

 

W praktyce oznacza to, że zakup używanego oprogramowania – pod warunkiem legalnego źródła i przestrzegania zasad usunięcia poprzednich kopii – jest w pełni zgodny z prawem Unii Europejskiej. Podstawę prawną stanowi również Dyrektywa 2009/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2009 roku w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych

Tanie klucze do programów. O co chodzi?

Uważaj też na bardzo tanie licencje. Często na różnego rodzaju aukcjach internetowych można znaleźć licencje na programy za kilkanaście złotych, podczas gdy powinny one kosztować kilkaset złotych lub nawet więcej. Skąd ta różnica? Może być tak, że sprzedawca pozyskuje licencje ze źródeł nieprzeznaczonych do sprzedaży komercyjnej.

Warto pamiętać, że klucz produktu (Product Key) to tylko narzędzie techniczne umożliwiające instalację i aktywację programu. Nie jest on równoznaczny z licencją na korzystanie z oprogramowania (License). Sam klucz, zakupiony oddzielnie – zwłaszcza z niepewnego źródła – nie daje prawa do użytkowania programu w sposób legalny. Prawo do korzystania z oprogramowania nabywa się poprzez licencję, której warunki określa producent. Dlatego tak istotne jest, by kupować oprogramowanie wraz z odpowiednim dowodem legalności, a nie wyłącznie pojedynczym kluczem, który może pochodzić np. z programów akademickich lub MSDN i nie być przeznaczony do komercyjnej odsprzedaży.

Sam obrót oprogramowaniem z drugiej ręki jest legalny pod warunkiem, że zostały spełnione odpowiednie warunki, m.in. usunięto je z poprzedniego komputera i software może być oferowany komercyjnie.

Pamiętaj, że każda umowa licencyjna nakłada ograniczenia co do tego, jak można korzystać z danego oprogramowania. Jeśli naruszasz jej postanowienia, naruszasz również prawo.

Jak sprawdzić legalność Windowsa?

Kupiłeś nowy komputer z systemem operacyjnym Microsoft i zastanawiasz się, jak sprawdzić legalność Windows 10 lub 11? Niestety nie będzie to takie proste i wymaga skorzystania ze specjalistycznego oprogramowania. Z poziomu systemu da się ustalić jedynie to, że system operacyjny został aktywowany prawidłowo co nie oznacza jeszcze, że użytkownikowi przysługuje licencja.

 

Nielegalne oprogramowanie w firmie. Gdzie zgłosić i co zrobić?

Jeśli kupujesz software od małych dostawców, którzy niechętnie udostępniają o sobie informacje, zawsze istnieje ryzyko, że dostaniesz w posiadanie pirackie programy. Gdzie zgłosić nielegalne oprogramowanie? Przede wszystkim warto nawiązać kontakt bezpośrednio z producentem i zgłosić mu taki przypadek. Wielu renomowanych producentów oferuje adresy mailowe dedykowane do zgłoszeń tego rodzaju problemów. Znajdziesz je m.in. u Autodesk, czy Adobe. Możesz też wypełnić formularz kontaktowy Business Software Alliance, organizacji, która pomaga śledzić nieuczciwych sprzedawców. Każdorazowo raportuj problemy z legalnością oprogramowania na Policję. Dzięki temu wszyscy skorzystają z „czystszego” rynku.

Zgodnie z orzecznictwem m.in. Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Krajowego w Hamburgu obrót używanym oprogramowaniem jest legalny pod określonymi warunkami. Zanim zgłosisz naruszenie prawa upewnij się najpierw, czy aby na pewno sprzedawca działa niezgodnie z prawem.

Gdzie kupić legalne oprogramowanie?

Korzyści płynące z bezprawnie pozyskanego oprogramowania są pozorne, a takie działanie nie tylko jest nieuczciwe, ale także może prowadzić do nałożenia grzywny i innych – poważniejszych – konsekwencji prawnych. Jeśli chcesz mieć pewność, że programy, których używasz, pochodzą z legalnego źródła, wybierz zakupy w sklepie Soft360. Znajdziesz w nim systemy operacyjne, programy biurowe oraz liczne aplikacje użytkowe w świetnej cenie. Do każdego zakupu załączany jest certyfikat legalności, który potwierdza, że program może być użytkowany zgodnie z postanowieniami licencji. W przypadku używanego oprogramowania Soft360 dostarcza też pakiet dokumentacji dla organizacji na życzenie obejmujący deklarację pierwszego właściciela spełniającą niezbędne warunki, a także pakiet oprogramowania na życzenie.

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic