ON AIR
od 18:00 Lista Przebojów Muzyki Filmowej zaprasza: Jadwiga Polus

Chopin ponad podziałami. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w tym roku bije rekordy!

Najlepsi grają Chopina! Warszawa znów stała się światową stolicą wyjątkowego, muzycznego święta, gdzie wybitni pianiści postanowili zmierzyć się z dziełami polskiego kompozytora. Obecnie trwają przesłuchania w ramach II etapu XVIII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina.

Chopin ponad podziałami. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w tym roku bije rekordy!

Chopin ponad podziałami

Konkurs Chopinowski jest z nami już od niemal wieku. Kto wpadł na pomysł, by muzyka naszego wybitnego kompozytora łączyła ludzi z całego świata? Jak to się zaczęło? Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się w 1927 roku z inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa, polskiego pianisty i pedagoga. Już od samego początku rywalizacja między uczestnikami była na najwyższym poziomie, a melomani mieli niepowtarzalną okazję, by usłyszeć muzykę mistrza w brawurowych wykonaniach. Nie bez powodu nazwiska laureatów kolejnych edycji Konkursu trafiły do panteonu światowej pianistyki. Sławę i prestiż Konkursu Chopinowskiego tworzą również jego Jurorzy, goście specjalni i członkowie komitetów honorowych, wśród których znajdują się najważniejsze postaci światowej kultury.

To, co zaczęło się pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku, trwa do dziś, a powodzenie tegorocznej edycji jest tego doskonałym dowodem. Dziesiątki najlepszych pianistów, miliony widzów i muzyka, która łączy ludzi z różnych zakątków Ziemi - tak w skrócie można opisać XVIII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tym razem do muzycznego turnieju zgłosiło się ponad 500 pianistów z całego świata! Zaledwie 164 zostało dopuszczonych do udziału w Eliminacjach na podstawie przesłanych nagrań. Ostatecznie do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program. Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego, dwukrotnie przekładane z powodu pandemii, odbyły się w dniach 12‒23 lipca 2021 r. w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. W I etapie rywalizowało 87 pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. Wśród pianistów zakwalifikowanych do konkursu głównego przez Jury Eliminacji znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Tajwanu, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu. Obecnie trwają przesłuchania w ramach II etapu chopinowskich zmagań.

Najlepsi na świecie grają Chopina w Warszawie!

Kto zakwalifikował się do II etapu? Jury musiało zmierzyć się z trudnym wyborem, bowiem w tym roku muzycy podnieśli poprzeczkę naprawdę wysoko. Ktoś jednak musiał odpaść, by ktoś inny mógł walczyć o nagrodę główną i międzynarodową sławę. W II etapie Konkursu, który trwa od 9 do 12 października, swoje umiejętności zaprezentuje 45 najlepszych pianistów. Wśród nich m.in. dziewięciu reprezentantów Polski: Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Mateusz Krzyżowski, Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Andrzej Wierciński, Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę oraz Marcin Wieczorek.

Co ciekawe, według informacji przekazanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina najczęściej wykonywane utwory podczas I etapu konkursu to Ballada f-moll op. 52 i Etiuda gis-moll op. 25 nr 6. Z tymi utworami zmierzyło się 18 pianistów. 17 pianistów zdecydowało się zaprezentować Etiudę C-dur op. 10 nr 1 i Nokturn H-dur op. 62 nr 1. Natomiast zaledwie dwa razy wykonani Scherzo h-moll op. 20 i Etiuda es-moll op. 10 nr 6, wykonywane były tylko dwa razy.

Rekordowa liczba kandydatów i widzów!

Ciekawostką, którą warto uwypuklić jest również to, że tegoroczna edycja obfituje w rozmaite rekordy. Jednym z nich jest fakt, iż w tym roku Eliminacje cieszyły się ogromną popularnością wśród melomanów i internautów. Pomimo pandemii bilety na prawie wszystkie przesłuchania były wyprzedane z wyprzedzeniem, zaś transmisje internetowe zostały obejrzane w sumie ponad 4 miliony razy. Widzowie z całego świata uczestniczyli w konkursowych transmisjach i korzystali z materiałów audiowizualnych łącznie przez ponad 700 000 godzin, co stanowi blisko 80 lat ciągłego oglądania!

Przypomnijmy, że inauguracja Konkursu Chopinowskiego odbyła się 2 października w Filharmonii Narodowej. Przesłuchania konkursowe trwają od 3 do 20 października. Zwieńczeniem tego muzycznego święta będzie uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, która odbędzie się w Teatrze Wielkim ‒ Operze Narodowej. Zwycięzca Konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 000 euro. Partnerem Głównym XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie jest Totalizator Sportowy - właściciel marki LOTTO. Spółka wspiera finansowo bieżącą działalność oraz wszystkie projekty Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: konkursy, koncerty i festiwale. Dzięki zaangażowaniu Spółki wydarzenia organizowane przez NIFC są także bardziej widoczne w przestrzeni miejskiej i wirtualnej. Totalizator Sportowy obchodzi w tym roku jubileusz 65-lecia swojego istnienia i jest największym mecenasem sportu i kultury w Polsce.


Artykuł sponsorowany