Wieczór marzeń na dobry początek

Kraków przywitał fanów muzyki filmowej palącym słońcem. Punktualnie o 14:30 kompozytorzy: Masashi Hamauzu, Bartosz Chajdecki, Adam Skorupa i Krzysztof Wierzynkiewicz oraz dyrygenci: Arnold Roth, Richard Kaufman i Diego Navarro, wspólnie pokroili tort i oficjalnie zainaugurowali 4. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

Później już wszyscy niecierpliwie oczekiwali wieczornego koncertu. I trudno się dziwić: Joe Hisaishi nazywany „Johnem Williamsem orientu”, po dwóch latach negocjacji, setkach wymienionych maili i godzinach rozmów, w końcu zawitał do Krakowa. I udowodnił, że nie bez powodu uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów. Ponad dwugodzinny koncert zabrał słuchaczy zgromadzonych w hali ocynowni ArcelorMittal Poland w niezapomnianą podróż. Japoński kompozytor z precyzją chirurga manipulował emocjami publiczności poruszając swoją muzyką z najróżniejszych filmów. Punktem obowiązkowym były utwory z animacji Studia Ghibli: Księżniczka Mononoke, Spirited Away, Ruchomy zamek Hauru… Nie zabrakło także sztandarowych reprezentantów współpracy Hisaishiego z Takeshim Kitano – Hana-bi i Brother. Wszechstronność kompozytora potwierdziła również niespodzianka: prezentacja niemego filmu Bustera Keatona Generał, do którego Hisaishi kilka lat temu napisał na nowo muzykę. Publiczność Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie dzięki temu fragmentowi koncertu mogła przenieść się na chwilę, z niemałą, nostalgią w przeszłość i w początki muzyki filmowej. Łza w niejednym oku zakręciła się także podczas wykonywania muzyki z filmu Akunin, za który Hisaishi nie tak dawno otrzymał nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej. Poruszający utwór z tego obrazu, wykonany przez Wiolettę Chodowicz, posłużył za ilustrację do poruszających zdjęć obrazujących tragiczne skutki trzęsienia ziemi, jakie w marcu miało miejsce w Japonii…
To był niezapomniany koncert. Owacje, bisy, ogromna dawka pozytywnych emocji (głównie za sprawą Mojego sąsiada Totoro) i szeroki uśmiech kompozytora po wybrzmieniu ostatniego utworu okazały się fantastycznym ukoronowaniem koncertu marzeń.
Źródło: Łukasz Waligórski, www.muzykafilmowa.pl  

Dzisiaj na Festiwalu: po raz pierwszy w Polsce zabrzmi na żywo muzyka do gier Final Fantasy I-XIV stworzona przez dwóch największych japońskich kompozytorów muzyki do gier komputerowych: Nobuo Uematsu i Masashi Hamauzu. Koncert poprowadzi laureat nagrody Grammy – Arnold Roth, jeden z najważniejszych dyrygentów muzyki do gier wideo. Koncert poprzedzi premierowe wykonanie suity z polskiej gry Wiedźmin 2 skomponowanej przez Adama Skorupę i Krzysztofa Wierzynkiewicza, specjalnie na zamówienie festiwalu.