Informację o śmierci Krzysztofa Kozłowskiego potwierdził dyrektor szpitala uniwersyteckiego w Krakowie Andrzej Kulig. Jak podał, Kozłowski przebywał w szpitalu na oddziale kardiologii od kilkunastu tygodni, a stan jego zdrowia poważnie załamał się w ostatnich trzech dniach. Zmarł dzisiaj nad ranem.
Samotny człowiek z fajką...
...w wielkim nieprzyjaznym gabinecie i jeszcze mniej przyjaznym resorcie spraw wewnętrznych, do którego wchodził w 1990 roku jako pierwszy niekomunistyczny, solidarnościowy wiceminister. Taki obraz Krzysztofa Kozłowskiego chyba najmocniej wrył się w pamięć Polaków.
W rządzie Tadeusza Mazowieckiego Kozłowski został później ministrem spraw wewnętrznych. Przewodniczył komisji weryfikującej oficerów Służby Bezpieczeństwa, później został pierwszym w historii szefem Urzędu Ochrony Państwa.
Wcześniej, w latach 80., był doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i ekspertem "Solidarności". Uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu - wchodził w skład zespołu ds. reform politycznych i podzespołu ds. środków masowego przekazu.
Przez ponad dwanaście lat sprawował mandat senatora - w I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, w II i III kadencji z listy Unii Demokratycznej, w kadencji IV - z listy Unii Wolności. Reprezentował województwo krakowskie. W 2001 roku po nieudanej walce o wycofał się z bieżącej polityki.
Przez ponad 40 lat był kluczową postacią "Tygodnika Powszechnego" - jego dziennikarzem i zastępcą redaktora naczelnego. Był też współtwórcą RMF FM - jednym z członków Krakowskiej Fundacji Komunikacji Społecznej, która powołała nasze radio do życia.
"Życie polityczne niewiele mnie nauczyło"
Był uśmiechniętym, ciepłym człowiekiem, zawsze gotowym, by pomóc, porozmawiać, wytłumaczyć.
A z drugiej strony... Wypadałoby, zdaje się, żeby ktoś, kto ma osiemdziesiąt lat, powiedział jakąś złotą myśl, dał wskazówkę, jak żyć - zadaje się takie pytania ostatnio. Muszę was rozczarować - ja tego nie wiem. Co więcej, mam wrażenie, że życie polityczne, które uprawiałem przez kilkanaście lat, też mnie niewiele nauczyło - stwierdził wprost w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", udzielonym w 2011 roku.
RMF FM
fot.PAP/Piotr Polak