Dwudniowy cykl wydarzeń poświęconych Władysławowi Reymontowi organizują Dom Literatury w Łodzi oraz Miejska Strefa Kultury.
"Urodziny Reymonta 2025 to święto kultury, które łączy pokolenia, dziedziny sztuki i perspektywy – zapraszamy wszystkich, którzy chcą odkrywać literaturę w działaniu. Uczestnicy urodzin będą mogli odkrywać Reymonta w nowym świetle: jako pisarza, podróżnika, obserwatora życia i inspirację dla sztuk wizualnych" – zapowiedziała Natalia Królikowska z Domu Literatury w Łodzi.
W skierowanym do różnych grup wiekowych programie znalazły się warsztaty artystyczne, spotkania literackie, czytanie "Ziemi obiecanej" i spacer śladami Reymonta oraz pokaz tańca ludowego.
Urodziny noblisty zainaugurują we wtorek w Domu Kultury Widok warsztaty plastyczne "Reymont w kolorach – kolaż wyobraźni", podczas których dzieci i dorośli wspólnie stworzą wielkoformatowy portret Reymonta.
Najwięcej wydarzeń zaplanowano na środę, czyli w dniu 158. urodzin Reymonta. Będzie można wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych polegających na zdobieniu tac motywami z Łodzi i cytatami z "Ziemi obiecanej" (Dom Kultury Widok) oraz zainspirowanych "Chłopami" i sztuką łowicką zajęciach plastycznych (Ośrodek Górna i Klub Dąbrowa). Z kolei na plenerowych warsztatach interdyscyplinarnych na ul. Piotrkowskiej będzie można poznać Reymonta jako zbieracza historii i opowiadacza świata.
Kulminacyjnym punktem obchodów będzie czytanie fragmentów "Ziemi obiecanej" i pokaz tańca ludowego w wykonaniu Zespołu Harnam przy Kufrze Reymonta na ul. Piotrkowskiej (od godz. 15), po których rozpocznie się spacer śladami Reymonta przez literacką Łódź. Wieczorem zaplanowano zaś spotkanie z Maciejem Świerkockim i Michałem Padkowskim wokół książek "Ziemia obiecana raz jeszcze" i "Ziemia nawrócona" w Domu Literatury oraz warsztaty taneczne dla młodzieży i dorosłych w rytmie tradycji (Harnam).
Rok 2025 został ustanowiony przez Senat Rokiem Władysława Stanisława Reymonta. W tym roku przypada też 50. rocznica ekranizacji powieści "Ziemia obiecana" w reż. Andrzeja Wajdy oraz setna rocznica śmierci pisarza, a w ubiegłym minęło sto lat od otrzymania przez pisarza Nagrody Nobla za powieść "Chłopi".
Władysław Reymont urodził się 7 maja 1867 r. we wsi Kobiele Wielkie koło Radomska. W 1884 r. zdobył stopień czeladnika, pracował również w handlu, kilkakrotnie próbował kontynuować naukę, pracował jako robotnik kolejowy. Jako pisarz debiutował na początku lat 90. XIX w. Do jego najważniejszych dzieł literackich należą powieści: "Chłopi" (1901-1909), "Komediantka" (1896) oraz "Ziemia obiecana" (1899). Najważniejsze tytuły w jego twórczości "Ziemia obiecana" i "Chłopi" zainspirowane zostały jego pobytem w Łodzi i w Lipcach pod Łowiczem, nazywanych dziś Reymontowskimi. W listopadzie roku 1924 Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, do której kandydowali wówczas Tomasz Mann, Maksym Gorki, Sigrid Undset i Stefan Żeromski. Zmarł 5 grudnia 1925 r. w Warszawie. Pochowany został na stołecznym cmentarzu Powązkowskim.
