Ogłoszono nominacje do Nagród im. Cypriana Kamila Norwida. Nagroda za całokształt trafi do Andrzeja Seweryna

Kapituły Nagród im. Cypriana Kamila Norwida - za najlepsze dzieła i kreacje w 2021 r. - nominowały w 4 kategoriach 12 artystów tworzących na Mazowszu, Nagrodę "Dzieło Życia" za całokształt twórczości 26 września odbierze aktor teatralny i filmowy Andrzej Seweryn.

Ogłoszono nominacje do Nagród im. Cypriana Kamila Norwida. Nagroda za całokształt trafi do Andrzeja Seweryna
Fot.PAP

Andrzej Seweryn, laureat nagrody "Dzieło życia", jest cenionym artystą scen polskich i zagranicznych, dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie. 

"Tworzy od 1968 r., kiedy skończył warszawską szkołę teatralną. Jest aktorem, reżyserem. Ma w swoim dorobku działalność pedagogiczną. Jest od 11 lat dyrektorem teatru w Warszawie" - powiedział przewodniczący Kapituły "Dzieło Życia" Lech Śliwonik, cytowany w przesłanej PAP informacji.

Zaznaczył, że "ma też w swoim życiorysie kilkanaście lat pobytu we Francji i niezwykły sukces – w zasadzie tylko jedyny aktor polski odniósł taki sukces". "W 1993 r. został zaproszony do Comédie Francaise, a potem otrzymał godność honorowego societariusza komedii francuskiej" - wyjaśnił. "Bardzo wiele zrobił dla popularyzacji kultury polskiej w świecie. Grał w filmach francuskich, grał w obsadzie międzynarodowej. Współpracował z wielkim magiem teatru Peterem Brookiem" - dodał Śliwonik.

Kapituła Literacka zdecydowała o przyznaniu nominacji Michałowi Cichemu za książkę "Do syta" (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak), Jakubowi Małeckiemu za powieść "Święto ognia" (wyd. Sine Qua Non) oraz Piotrowi Stankiewiczowi za książkę "Pamiętam" (Grupa Wydawnicza Relacja).

W kategorii "Muzyka" nominacje do nagrody otrzymali Mariusz Godlewski za drugi tom nagrania Pieśni Stanisława Moniuszki oraz kreację Podczaszyca w nagraniu "Hrabiny" ("Moniuszko. Hrabina") i Ewa Rucińska za reżyserię, koncepcję i współautorstwo scenariusza koncertu "Norwidowskie Theatrum Mundi", który można było obejrzeć w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Wśród nominowanych znalazła się również Beata Klatka, którą doceniono "za koncepcję inscenizowanego koncertu +W ogrodzie+, wystawionego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, działalność Akademii Operowej i przygotowanie Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w czasie pandemii".

W dziedzinie sztuk plastycznych nominację przyznano Janowi Gostyńskiemu, który w Strefie Elektro Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie wystawił swoją pracę dyplomową "Nie/ludzie". Kapituła doceniła również Macieja Januszewskiego za wystawę "Człowiek o bardzo czułych kolcach", którą można było oglądać w Galeria Sztuki Współczesnej "Oranżeria" w Pałacu w Jabłonnie oraz Piotra Szulkowskiego za grafiki pt. "Interpretacje dyscyplin olimpijskich" pokazane w Galerii -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

W kategorii "Teatr" nominacje przyznano Katarzynie Herman za rolę Matki w spektaklu "Kruk z Tower" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Krzysztofowi Warlikowskiemu za reżyserię spektaklu "Odyseja. Historia dla Hollywoodu" w Nowym Teatrze w Warszawie oraz Michałowi Znanieckiemu za reżyserię opery "Don Giovanni" wystawionej przez Warszawską Operę Kameralną podczas 30. Festiwalu Mozartowskiego.

Nazwiska laureatów Nagrody im. C. K. Norwida w poszczególnych kategoriach ogłoszone zostaną 26 września 2020 r. w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureaci – wyłonieni spośród nominowanych – otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 30 tys. zł, a laureat Nagrody "Dzieło Życia" otrzyma 40 tys. zł.

Nominowani do nagrody otrzymają imienne medale okolicznościowe oraz nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł.

Doroczne Nagrody im. C. K. Norwida są przyznawane od 2002 r. w czterech kategoriach: literatura, sztuki plastyczne, muzyka i teatr. W 2005 r. powołano kapitułę Nagrody im. Norwida "Dzieło życia" przyznawanej "za całokształt twórczości". 

Organizatorem uroczystości i fundatorem nagród jest Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic