Informacje

Maria Poprzęcka z nagrodą "Nowych Książek"

Dodano:
Maria Poprzęcka z nagrodą "Nowych Książek"

fot.PAP/Andrzej Rybczyński

Doroczną nagrodą "Nowych Książek”, którą od dwudziestu jeden lat przyznaje zespół redakcyjny, uhonorowano tym razem profesor Marię Poprzęcką za tom esejów "Impas. Opór, utrata, niemoc, sztuka – opowieść o współczesnej sztuce, jej twórcach i interpretatorach".

Maria Poprzęcka jest historyczką i krytyczką sztuki, profesor zwyczajną na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się głównie sztuką nowoczesną, migracjami obrazów,  związkami sztuk wizualnych z innymi dziedzinami twórczości. Jest autorka takich tomów esejów jak "Uczta bogiń. Kobiety, życie i sztuka" (2012); "Inne obrazy. Oko – widzenie – sztuka. Od Albertiego do Duchampa" (2008).

„Impas to (…) zbiór erudycyjnych, błyskotliwych i świetnie literacko pisanych rozpraw, dotykających nieoczywistych kwestii, jakie dają się odkryć w sztuce i refleksji nad nią. (…) Poprzęcka ujawnia tu nieopuszczającą nas, widzów i badaczy sztuki, bezradność i bezbronność wobec sztuki, która pozostaje ponad nami, a czasem przeciw i wbrew nam, wymykając się osądowi nawet najbardziej wytrawnych analiz. Żaden sąd o sztuce nie jest jedyny i ostateczny. Ta doskonale znana (…) zawodowym interpretatorom sztuki sentencja okazuje się kluczem także do Impasu Marii Poprzęckiej, która, jak wielu z nas, nie przyjmuje skrajnie radykalnego stanowiska Donalda Kuspita o końcu sztuki. Stanowisko to Maria Poprzęcka ostro kontruje. W obronie Sztuki oraz wyjścia z pozornego i pozorowanego impasu, w jakim niektórzy chcą ją widzieć" - pisała Marta Leśniakowska w recenzji nagrodzonej książki ("Nowe Książki" nr 12/2019).

Poprzęcka jest laureatką Nagrody Literackiej Gdynia w dziedzinie eseju. W 2003 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej”, a w roku 2012 otrzymała złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za zasługi w zakresie ochrony dziedzictwa.

Nagrodę "Nowych Książek" przyznaje zespół redakcyjny miesięcznika "Nowe Książki". Ufundowało ją Ministerstwo Kultury. Pierwszym laureatem Nagrody w 2000 r. został Tadeusz Różewicz. W kolejnych latach wyróżniono m.in. Krystynę Czerni, Janusza Deglera, Jerzego Jedlickiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Urszulę Kozioł, Kazimierza Orłosia, Barbarę Skargę.

 • 11:06 Steven Price Gravity
 • 11:11 Luka Sulic, Stjepan Hauser, Lang Lang Clocks
 • 11:15 Antonio Vivaldi Koncert skrzypcowy C-dur (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 307, Sunday, 16 February 2020
 • 1
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic