ON AIR
od 17:00 Od słowa do słowa zaprasza: Katarzyna Hnat

Laureat literackiego Nobla odwiedził uczniów w imigranckiej dzielnicy, dzieci mówiły o strzelaninach

Laureat tegorocznej literackiej Nagrody Nobla Norweg Jon Fosse odwiedził w piątek uczniów imigranckiej dzielnicy Sztokholmu, Rinkeby. "Jestem poruszony" - oświadczył Fosse po wysłuchaniu przygotowanego przez dzieci programu, w którym mówiły również o strzelaninach.

Laureat literackiego Nobla odwiedził uczniów w imigranckiej dzielnicy, dzieci mówiły o strzelaninach
Jon Fosse/Berg-Rusten, Ole /PAP/NTB

"Kochamy całe Rinkeby, mamy tu kwiaty i przyrodę" - śpiewali uczniowie. Dzieci różnych narodowości i wyznające różne religie pozdrawiały noblistę w swoich ojczystych językach, w tym po arabsku i somalijsku.

Jeden z chłopców mówił w swoim wystąpieniu o tym, że "gdy słyszy strzały, nie może spać". Jego koleżanka wspomniała o przestępczości, z którą "należy zrobić porządek".

Znany ze swojej nieśmiałości i unikający wywiadów Fosse zrobił wyjątek dla dzieci, które do występów przygotowywały się dwa miesiące. W bibliotece w Rinkeby uczniowie zaprosili pisarza i dramaturga na tradycyjną szwedzką fikę, czyli kawę i ciastko. Dorośli ani przedstawiciele mediów nie mieli tam wstępu.

Według dzieci tematem rozmów była trema, o której Fosse wspomniał w czwartek w noblowskim odczycie w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie. Norweg mówił o tym, jak w dzieciństwie jego niechęć do głośnego czytania przy całej klasie sprawiła, że zaczął myśleć o innej formie komunikowania ze światem, za pomocą pisania. Uczniowie swoim występem również byli bardzo przejęci.

Wizyty noblistów w zamieszkanej w 90 proc. przez imigrantów dzielnicy Rinkeby od 1988 roku organizuje pedagog Gunilla Lundgren. "Chciałam odczarować to miejsce, aby nie kojarzyło się tylko z przestępczością. Strzelaniny są straszne, ale nie można tylko o nich mówić, to jest wspaniała młodzież z potencjałem, mówiąca wieloma językami" - podkreśliła w rozmowie z PAP Lundgren.

W Szwecji problemem jest rekrutacja nastolatków do gangów przestępczych. W debacie politycznej na temat walki z przemocą oprócz zaostrzenia prawa oraz zwiększenia obecności policji zwraca się uwagę na rolę działań prewencyjnych oraz socjalnych.

W 2019 roku dzieci odwiedziła polska noblistka Olga Tokarczuk, a pamiątkowe zdjęcie z tego wydarzenia ozdabia ścianę tamtejszej biblioteki.

Fosse wraz z pozostałymi noblistami odbierze złoty medal noblowski oraz dyplom w niedzielę w rocznicę śmierci fundatora nagrody Alfreda Nobla, 10 grudnia. Oddzielne uroczystości tradycyjnie zaplanowano w Oslo, gdzie wręczona zostanie Pokojowa Nagroda Nobla.

Z Rinkeby Daniel Zyśk

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic