J. K. Rowling myślała, że rozmawia z prezydentem Zełenskim. Autorka ofiarą żartu rosyjskich komików

Rosyjscy komicy Vovan i Lexus, w dużej mierze rozpoznawalni dzięki „wkręcaniu” sławnych osób, podszyli się pod prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Skontaktowali się z J.K. Rowling i pytali ją o nałożone na Rosję sankcje. Osoba reprezentująca pisarkę określiła dowcip mianem „niesmacznego”.

J. K. Rowling myślała, że rozmawia z prezydentem Zełenskim. Autorka ofiarą żartu rosyjskich komików
Fot.PAP/EPA

Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stolarow to duet rosyjskich komików znanych jako Vovan i Lexus. Od 2013 roku w serwisie YouTube można oglądać materiały dokumentujące ich żarty ze znanych postaci ze świata polityki i show-biznesu. Zwykli oni dzwonić do swoich "ofiar" podając się za osoby publiczne. Jak dotąd udało im się "wkręcić" m.in. Johna McCaina, Witalija Kliczkę, Eltona Johna, Michaiła Gorbaczowa, Billie Eilish, księcia Harry’ego i Kamalę Harris. Głośnym echem w mediach odbiła się zarejestrowana i upubliczniona rozmowa komików z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

Tym razem rosyjscy kabareciarze wcięli na celownik autorkę książek o Harrym Potterze. Podając się za prezydenta Ukrainy, komicy zapytali J. K. Rowling m.in. o jej opinię na temat sankcji nałożonych na Rosję. Jak zdradzili, chcieli sprawdzić, czy pisarka „zajmuje pełne obłudy stanowisko” w sprawie ich kraju. Rowling w rozmowie przyznała, że popiera zaostrzenie owych sankcji, a utrata rosyjskich czytelników jej nie martwi, gdyż „najwyraźniej nie zrozumieli przekazu jej książek”.

Fałszywy Zełenski zapytał też ją, czy zgodziłaby się na usunięcie z czoła Harry’ego Pottera charakterystycznej blizny, która może się kojarzyć z literą Z umieszczanym na pojazdach wojskowych armii rosyjskiej. Komicy zaproponowali, by zastąpić go trójzębem, który znajduje się w herbie Ukrainy. Wyraźnie zaskoczona pisarka odparła, że zastanowi się nad tym pomysłem. Pranksterzy poinformowali również Rowling, że ukraińskie wojska planują umieścić na swoich rakietach hasło „Avada Kedavra”, które czytelnicy znają doskonale z książek o Harrym Potterze. To jedno z trzech Zaklęć Niewybaczalnych, które przynosi natychmiastową śmierć. „Świetny żart, uwielbiam go” – powiedziała pisarka.

Duet Vovan i Lexus opublikował treść 12-minutowego nagrania na niedawnym St. Petersburg International Economic Forum. Wkrótce potem do dowcipu odniósł się rzecznik autorki w rozmowie z „The Hollywood Reporter”. „J.K. Rowling została poproszona, aby porozmawiać o swojej szeroko zakrojonej działalności charytatywnej na terenie Ukrainy, która ma na celu niesienie pomocy dzieciom i ich rodzinom dotkniętym konfliktem w regionie” – wyjaśnił. Oszustwo komików uważa za wyjątkowo „niesmaczne”. „Wideo, które zostało zmontowane, jest zniekształconą wersją rozmowy” – skwitował.

W 2005 roku pisarka wraz z eurodeputowaną Emmą Nicholson założyła organizację pozarządową Lumos. Jej misją jest poprawa jakości życia dzieci znajdujących się pod opieką władz publicznych. Organizacja pracuje nad projektami w Bułgarii, Czechach, Mołdawii, Czarnogórze i na Ukrainie. Jednym ze źródeł jej finansowania są dochody ze sprzedaży książki „Baśnie barda Beedle’a” Rowling. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic