Instytut Książki w 2017 r.: promocja literatury, czytelnictwa, polszczyzny

Prowadzenie różnorodnych działań w zakresie promocji szeroko rozumianej literatury w kraju i poza granicami; promocja czytelnictwa i języka polskiego to jedne z głównych celów Instytutu Książki, jakie wymienił w rozmowie z PAP jego dyrektor Dariusz Jaworski.

"Mijający rok nie był łatwy dla naszego Instytutu. Na świątecznym spotkaniu z pracownikami podkreślałem, że bardzo im dziękuję za to wszystko, co się wydarzyło. Dziękowałem, ale też przepraszałem za potknięcia, które nam się w tych relacjach zdarzały. To nie był rok łatwy - i dla nich i dla mnie. Instytucja zmieniła dyrektora, odeszła część pracowników, przyszli nowi. Działaliśmy też – mówiąc eufemistycznie - w dosyć trudnej medialnej atmosferze" - mówił Jaworski.

Jak jednak zaznaczył, dla niego najważniejsza jest służebna rola Instytutu, kontynuacja wszelkich jego dobrych działań (w tym ciągłość instytucjonalna), a także wprowadzanie nowych pomysłów i poszerzanie pola pewnych działań, przede wszystkim w zakresie promocji szeroko rozumianej literatury w kraju i poza granicami, promocji czytelnictwa i języka polskiego" - powiedział.

"Z pewnością przebudowa wewnętrzna instytucji wpływała też na jej zewnętrzne postrzeganie, choć w mojej ocenie udało się postawione przed nami cele realizować i przygotować się do działań w roku 2017. Będzie to więc przede wszystkim realizacja programów ministra kultury i programów Instytutu Książki, które konstytuują jego działanie. Pamiętajmy też, że istotną częścią naszych działań jest taka niewidoczna, codzienna, organiczna praca" - zauważył dyrektor.

Wśród przyszłorocznych inicjatyw, w których Instytut będzie brał aktywny udział jest Rok Conradowski, który instytucja zainaugurowała uroczystą galą już w grudniu tego roku. "Na początku przyszłego roku rozwiążemy konkurs na program conradowski, czyli na imprezy związane z Rokiem Conrada. +Chwilę+ potem będziemy mieli bardzo ważne wydarzenie, czyli udział Polski jako gościa honorowego w Targach Londyńskich. To bardzo ważny moment na promowanie naszej literatury i kultury. To jest też ściśle związane z Rokiem Conradowskim" - opowiadał.

W przyszłym roku Instytut zapowiada także m.in. zorganizowanie w czerwcu w Krakowie Kongresu Tłumaczy. "To będzie wydarzenie, podczas którego będą mogli się spotkać tłumacze, którzy poprzez swoją pracę są czynnymi ambasadorami naszej literatury we wszystkich zakątkach świata. W sierpniu weźmiemy też udział we Wrocławiu w światowym Zjeździe Bibliotekarzy, a także w targach we Frankfurcie. Przez cały rok będą miały też miejsce liczne wydarzenia w ramach Roku Conradowskiego" - wymieniał Jaworski.

"To również czas, kiedy włączymy się jeszcze intensywniej w kolejne działania Pałacu Prezydenckiego w ramach Narodowego Czytania. W ramach programu Partnerstwo dla Książki chcemy zaś wspierać biblioteki i bibliotekarzy - zarówno od strony infrastrukturalnej, jak i szkoleniowej. Druga część tego programu jest zaś skierowana do księgarzy. W lutym zostanie uruchomiona też platforma tzw. Libra Light, której ideą jest udostępnianie książek niewidzącym lub słabo widzącym. Bardzo nam także zależy by zrobić coś, co nikomu jeszcze się nie udało - by między instytucjami kultury i oświaty była dobra współpraca i skoordynowane działania" - zaznaczył.

Priorytetowa jest również dla niego stała obecność Instytutu w miejscach, gdzie ludzie czytają lub są potencjalnie zainteresowani czytaniem. "Więc na wszelkiego rodzaju ważnych imprezach kulturalnych, festiwalach czy innych zbiorowych zgromadzeniach. Zależy nam jednak także, by pojawiać się w miejscach, w których dotychczas nie byliśmy, również tam gdzie są ludzie rzadko sięgający po książki" - dodał dyrektor Instytutu Książki.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic