CYRYLICA NA ŚMIETNIKU?
O LITERATURZE I MIŁOŚCI NA WOJNIE

Wyśmienity dziennikarz i korespondent Paweł Reszka w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie opowiada o relacjach ze Wschodem: rozczarowaniu Rosją, jej obywatelami i kulturą oraz o sytuacjach przeżywanych podczas ukraińskich wypraw po 24.02.2022 r.

CYRYLICA NA ŚMIETNIKU?<br> O LITERATURZE I MIŁOŚCI NA WOJNIE

Publicysta i felietonista w przejmujący sposób opisuje spotkanych podczas wojny Ukraińców i potworności ich doświadczenia - ludzkiego i narodowego. Zapraszamy na rozmowę o "złej planecie" przedstawionej przez braci Strugackich (ukazanej w ekranizacji ich "Stalkera" przez Andrieja Tarkowskiego), portretowanej przez Aleksieja Bałabanowa w "Ładunku 200", zwiastowanej (co dziś można dostrzec wyraźniej) przez rosyjskich literatów: Josifa Brodskiego czy Aleksandra Sołżenicyna.

W wywiadzie Paweł Reszka wraca też do wojen w Jugosławii, Czeczenii, Gruzji oraz do ludobójstwa w Rwandzie. Magda Juszczyk pyta o strach reportera i zespół PTSD. W poszukiwaniu lekarstwa na grozę wojny człowiek pióra wskazuje na literaturę: zapowie wojenne motywy, do których chce powrócić, a dwoje rozmówców w radiowym studiu spróbuje rozstrzygnąć dylemat, co zrobić z cyrylicą na kartach książek w ich domach.

posłuchaj Paweł Reszka w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie

Paweł Reszka - dziennikarz, publicysta, felietonista, reporter, opublikował cykl "Ukraina 2022" w "Polityce", po którym w konkursie Grand Press w kategorii Dziennikarz Roku znalazł się na drugim miejscu pod względem liczby głosów. Był dziennikarzem "Dziennika", "Tygodnika Powszechnego", "Newsweek Polska". W latach 2003-2006 był korespondentem "Rzeczpospolitej" w Moskwie.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic