Od 20 do 25 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie (ul. Wawrzyńca 15) spotkają się naukowcy, artyści i humaniści, by wspólnie rozmawiać o największych tajemnicach świata – od tych kosmicznych po te ukryte w ludzkim mózgu i kodzie genetycznym.
Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. Stanislas Dehaene – światowej sławy neurobiolog, autor bestsellerów o mózgu i uczeniu się, Terry Sejnowski – pionier sztucznej inteligencji, współtwórca maszyny Boltzmanna (fundament współczesnego uczenia maszynowego), Zuzana Hofmanová – archeogenetyczka z Instytutu Maxa Plancka, która potrafi wyczytać historię ludzkości z jednej kości, Ruth Durrer – kosmolożka badająca ciemną energię, oraz Klaus Zuberbühler – autor badań nad „językami” małp i ewolucją świadomości.
Copernicus Festival powstał z myśli ks. prof. Michała Hellera – filozofa i kosmologa, który od zawsze widzi w nauce nie tylko precyzję, ale i piękno. Festiwal udowadnia, że nauka potrafi być bliska, zrozumiała i głęboko inspirująca. To Festiwal dla tych, którzy nie przestali się dziwić światu.
Wszystkie wydarzenia są darmowe i otwarte – wystarczy przyjść lub dołączyć online.
Sprawdź program na copernicusfestival.com i dołącz do nas. Bo wszechświat wciąż jest pełen tajemnic - odkryjmy je razem!
Sztuczna inteligencja, ludzki mózg, ciemna energia, języki małp, DNA sprzed tysięcy lat – to wszystko tematy Copernicus Festival 2025, który odbędzie się w dniach 20–25 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.
Festiwal od lat łączy naukę z kulturą i pokazuje, że najważniejsze pytania o rzeczywistość i nasze miejsce we wszechświecie zadają dziś zarówno fizycy, jak i filozofowie, neurobiolodzy oraz artyści.
Wśród gości tegorocznej edycji znajdą się m.in.:
– Stanislas Dehaene – jeden z najwybitniejszych neurobiologów świata,
– Terry Sejnowski – pionier sztucznej inteligencji, współtwórca sieci neuronowych,
– Zuzana Hofmanová – archeogenetyczka, która bada ludzkie DNA sprzed tysięcy lat,
– Ruth Durrer – kosmolożka poszukująca wyjaśnień ciemnej energii,
– Klaus Zuberbühler – badacz języków zwierząt i komunikacji małp.
Copernicus Festival powstał z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera i od lat przyciąga tysiące uczestników spragnionych wiedzy i zachwytu nad światem.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Więcej informacji: copernicusfestival.com