W sekcji "Muza i wena" pokazywane będą filmy prezentujące twórców ze świata popkultury, ale także artystów awangardowych. W tegorocznym programie znalazł się m.in. portret Marii Callas, słynnej śpiewaczki operowej, pt. "Maria Callas, Monica Bellucci: spotkanie" w reżyserii Yannisa Dimolitsasa. "Poznajemy intymne fragmenty jej pamiętnika, listy i rzadkie archiwalia filmowe, odkrywając pasjonującą biografię ikonicznej sopranistki. Poznajemy kontekst historyczny, obserwując, jak wraz z upływem lat rosła jej sława, oraz współczesny - jej głos bowiem cały czas rezonuje" - podkreślono w programie festiwalu. W roli Callas wystąpiła Monica Bellucci.
"Najgłupsza płyta świata" Konrada Kulczyńskiego i Jakuba Knery to opowieść o prowadzonej przez Tymona Tymańskiego grupie Kury i powstaniu jej najsłynniejszej płyty, nagranej w 1998 r. "P.O.L.O.V.I.R.U.S.". Twórcy filmu opowiadają o "burzliwej rzeczywistości transformacji ustrojowej, ukazując zarówno społeczno-polityczne tło tamtych czasów, jak i ekscentryczny świat artystycznej bohemy Trójmiasta". Pokaz filmu, a także spotkanie z bohaterami i reżyserami odbędą się 18 maja. O britpopowej gwieździe, grupie Blur opowie "Blur: To the End" (reż. Toby L). Dokument stanowi okazję, by przyjrzeć się pracy artystów podczas nagrywania piosenek na płytę "The Ballad of Darren", która ukazała się w 2023 r., a także spojrzenia wstecz na dorobek zespołu, na czele którego stoi Damon Albarn.
"Ellis Park" w reżyserii Justina Kurzela to opowieść o Warrenie Ellisie, australijskim skrzypku związanym z grupami Nick Cave and the Bad Seeds i Grinderman - twórcy skupiają się jednak nie na jego działalności muzycznej, ale na pracy na rzecz przyrody. Ellis "pozostaje jedną z największych żyjących australijskich gwiazd, ale z daleka od biznesu muzycznego i międzynarodowych sal koncertowych kryje się jego inna pasja - napisano w opisie filmu. - To położony w lasach Sumatry rezerwat dzikiej przyrody zwany Ellis Park. Film dokumentuje majestatyczne piękno miejsca, którego celem jest zachowanie bogactwa i różnorodności indonezyjskiej przyrody".
"One to One: John i Yoko" (reż. Kevin Macdonald i Sam Rice-Edwards) skupia się na ważnym okresie w życiu artystki Yoko Ono i słynnego muzyka i eks-Beatlesa Johna Lennona - latach 1971-72 i ich pobycie w Nowym Jorku. "Wykorzystano tu prywatne archiwa filmowe, zdjęciowe i muzyczne artystów oraz ich przyjaciół" - czytamy w opisie filmu, który "łączy archiwa z nieznanymi wcześniej, nagranymi przez FBI rozmowami telefonicznymi pary twórców".
Obraz "S/He is Still Her/e: Historia Genesis P-Orridge" w reżyserii Davida Charlesa Rodriguesa przybliża natomiast postać Genesis P-Orridge, współzałożycielki grupy Throbbing Gristle oraz Psychic TV, okultystki, "transgresyjnej rewolucjonistki w kwestiach płci, która określała sobie jako osobę pandrogeniczną", napisano w programie Millennium Docs Against Gravity. Film dokumentuje zmagania artystki z białaczką. W warszawskiej Kinotece 17 maja odbędzie się rozmowa wokół filmu, w której udział wezmą: pisarka i eseistka Olga Drenda, krytyk i dziennikarz muzyczny Rafał Księżyk oraz pisarz, socjolog i publicysta Dariusz Misiuna.
W sekcji "The Best of MDAG" pokazane zostaną prace, które w szczególny sposób zapisały się w historii festiwalu. Wśród nich "Amy" - dokument na temat życia, kariery i przedwczesnej śmierci piosenkarki Amy Winehouse w reżyserii Asifa Kapadii. W Warszawie przed projekcją 13 maja w kinie Atlantic zaplanowano w spotkanie z reżyserem.
Widzowie 22. Millennium Docs Against Gravity mogą zobaczyć też "Passione" - muzyczno-filmowy portret Neapolu w reżyserii Johna Turturro. To "mariaż klasycznego filmu dokumentalnego i muzycznych impresji, które nadają obrazowi miasta niepowtarzalnego uroku. Poznajemy przedstawicieli lokalnej sceny muzycznej, którzy wraz z reżyserem filmu odsłaniają inne oblicze Neapolu".
W tej sekcji zobaczyć będzie można także jeden z przebojów z ostatnich lat, film "Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu" Johana Grimonpreza. "Lata 1960-1961. 16 krajów afrykańskich ogłasza niepodległość, co wywołuje niepokój mocarstw w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. CIA wysyła do Afryki gwiazdy jazzu: Louisa Armstronga, Dizzy Gillespie, Ninę Simone i innych, aby wzmocnić pozytywne odczucia Afrykańczyków wobec USA" - amerykańscy artyści wykorzystywani są przez własny kraj do jego promocji, choć panuje w nim segregacja rasowa i gdzie traktowani są jako obywatele drugiej kategorii.
22. festiwal Millennium Docs Against Gravity trwa od 9 do 18 maja w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi oraz Bydgoszczy. Część online odbędzie się od 20 maja do 2 czerwca.
