Informacje

"Biblioteka przedszkolaka" – w Krakowie rusza nowy projekt promujący czytelnictwo

Dodano:
"Biblioteka przedszkolaka" – w Krakowie rusza nowy projekt promujący czytelnictwo

fot.Pixabay

Pod hasłem "Biblioteka przedszkolaka" w Krakowie rusza nowy, pilotażowy projekt promocji czytelnictwa. Na początek 48 samorządowych przedszkoli otrzyma kuferek z książkami. Dzieciom będą je czytać seniorzy: babcie i dziadkowie, zaplanowano także zajęcia plastyczno-typograficzne.

"Im wcześniej zachęcimy do czytania książek, tym większa jest szansa, że będziemy mieli świadome, samodzielnie i krytycznie myślące społeczeństwo, a to jest potrzeba nieustająca" - mówił we wtorek zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. Dodał, że projekt będzie stopniowo rozwijany i jeszcze w tym toku ma być realizowany we wszystkich krakowskich przedszkolach.

Biblioteczne kuferki zawierają 10 różnorodnych tematycznie książek, wybranych przez Radę Programową Festiwalu Literatury dla Dzieci. Są wśród nich m.in. "Wiersze dla dzieci" Ludwika Jerzego Kerna, "Skok na smog" Doroty Majkowskiej-Szajer, "Wierszyki domowe" Michała Rusinka, "Pan Kuleczka" Wojciecha Widłaka.

Przedszkolaki mówiły we wtorek, że lubią książki wesołe, ciekawe i z pięknymi ilustracjami.

Dyrektorka Przedszkola Samorządowego nr 61, w którym zainaugurowano akcję, Wanda Gołębiewska powiedziała dziennikarzom, że "Biblioteka przedszkolaka" zbliży dzieci z babciami i dziadkami i jest szansą na wzbogacenie przedszkolnego księgozbioru.

"Ten projekt zakłada współpracę generacyjną z seniorami, zbliży babcie, dziadków, dzieci i będzie miał duży ładunek wychowawczy. Ważne jest też, że wzbogaci, a przede wszystkim uporządkuje przedszkolne biblioteczki. Mamy dużo książek, ale opieramy się głównie na klasyce. Natomiast organizatorzy tych zajęć przewidują książki o różnych treściach, związane z Krakowem i opowiadające o współczesnym życiu, których autorzy posługują się współczesnym, bliższym dzieciom językiem" – powiedziała Gołębiewska.

Pracownicy przedszkoli dostaną oprócz książek: karty pracy, pomoce dydaktyczne i scenariusze dziesięciu  spotkań poświęconych książkom z kuferka.

Książki będą czytać przedszkolakom nie tylko ich opiekunowie, ale także seniorzy – babcie i dziadkowie. Po zakończeniu lektury razem przystąpią do zajęć plastyczno-typograficznych, przygotowanych i prowadzonych przez krakowską graficzkę i pisarkę Annę Kaszubę-Dębską. Po wypełnieniu wszystkich kart pracy dzieci będą mogły stworzyć własną książkę i wziąć udział w konkursie. Wszystkie książeczki będą publikowane na stronach internetowych i na Facebooku.

Autorami materiałów kreatywnych, kart pracy, pomocy dydaktycznych i scenariuszy lekcji są krakowscy twórcy książek dla dzieci, Łukasz Dębski i Anna Kaszuba-Dębska. Identyfikację wizualną projektu przygotowała malarka, graficzka i ilustratorka Marianna Sztyma.

Organizatorem projektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO, a jego pomysłodawcą i realizatorem Fundacja Burza Mózgów. Najważniejszy cel to wykształcanie nawyków czytelniczych wśród najmłodszych.

 • 09:33 Django Reinhardt, Stephane Grappelli Minor Swing
 • 09:35 Krzesimir Dębski Atak kmieci
 • 09:42 Aaron Zigman Movie Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic