ON AIR
od 14:00 zaprasza: Urszula Urzędowska

Andrzej Sosnowski laureatem Silesiusa za całokształt twórczości

Poeta Andrzej Sosnowski został uhonorowany za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, na której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 13 maja.

W środę jury Silesiusa ogłosiło nazwisko tegorocznego laureata nagrody za całokształt twórczości. Podano również tytuły siedmiu książek nominowanych w kategorii książka roku oraz trzy w kategorii debiut roku.

Zasiadający w jury krytyk literacki Grzegorz Jankowicz podkreślił, że Sosnowski to jeden z najwybitniejszych innowatorów języka polskiego w poezji po 1989 r. „On przełamywał konwencje pisania poezji, które w Polsce były znane przed 1989 r. (…) zaproponował coś zupełnie nowego, a jego główną inspiracją była poezja nowojorska, którą przekładał na język polski” - mówił powiedział.

Jankowicz dodał, że Sosnowski ma na swoim koncie mnóstwo fenomenalnych przekładów z języka angielskiego. „To on przede wszystkim przybliżał polskiemu czytelnikowi poezję amerykańską” – przypomniał.

Andrzej Sosnowski zadebiutował w 1992 r. tomem „Życie w Korei”. Do tej pory opublikował 17 książek. W 2008 r. otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za tomik „Po tęczy”. W 2013 r. otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia za tom „Sylwetki i cienie”.

Na środowej konferencji prasowej jury Silesiusa ogłosiło także nominacje do nagrody w kategoriach: książka roku i debiut roku. O miano najlepszej książki powalczą: „cargo,fracht” Cezarego Domarusa, „Wołyń Bourne’a” Dariusza Foksa, „13 sztuk” Piotra Janickiego, „Skok w dal” Jerzego Kronholda, „Włos Bregueta” Jacka Podsiadło, „Clarity” Renaty Senktas oraz „Ściszone nagle życie” Dariusza Suski.

Do nagrody w kategorii debiut roku zostały nominowane: „Pamięć zewnętrzna” Radosława Jurczaka, „Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha” Damiana Kowala, „Ogrodnicy z Marly” Joanny Żabnickiej.

W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono prawie 190 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” jest Miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku.

Oprócz statuetki „Silesiusa” autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka, laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys., zaś w kategorii debiut roku - 20 tys.

Gala wręczenia nagrody odbędzie się 13 maja. Nagroda zostanie wręczona po raz dziesiąty.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic