18. "Herbertiada" - Kołobrzeg stolicą Księcia Poetów

Pod koniec września Kołobrzeg staje się stolicą Księcia Poetów. Odbywający się rokrocznie od 2000 r. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" to święto kultury, któremu patronuje jeden z największych polskich współczesnych poetów.

18. "Herbertiada" - Kołobrzeg stolicą Księcia Poetów
fot.PAP/Andrzej Rybczyński

Przegląd, który w tym, roku odbędzie się w dniach 21-24 września, cieszy się uznaniem ze strony rodziny poety, która patronuje temu przedsięwzięciu od samego początku: żona poety Katarzyna Herbert, jego siostra Halina Herbert-Żebrowska oraz siostrzeniec Rafał Żebrowski.

Na przegląd "Herbertiada" przyjeżdżają miłośnicy twórczości Herberta z całej Polski. Podczas "Herbertiad" odbywają się spektakle, monodramy, koncerty, programy słowno-muzyczne. Do Kołobrzegu przyjeżdżają wybitni artyści scen polskich, byli tu m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Wakuliński, Igor Przegrodzki, Krzysztof Globisz, Dorota Segda, Danuta Stenka, Jerzy Radziwiłowicz, Wojciech Wysocki, Krzysztof Kolberger, Adam Ferency, Ewa Błaszczyk, Tadeusz Malak, Edward Linde-Lubaszenko, Anna Chodakowska, Mariusz Bonaszewski, Dorota Landowska, Halina Łabonarska, Maciej Robakiewicz, Janusz Radek, Natalia Sikora i inni.

"Herbert był dla mnie zawsze poetą intrygującym. Zachwycił mnie jeszcze w szkole, aczkolwiek w młodości niewiele z niego rozumiałam. Pociągnął mnie piękną polszczyzną. Też lubiłam historię, a w jego poezji jest bardzo dużo historii, są odniesienia do mitologii. Herbert kojarzy mi się z okresem buntu, gdy rodziła się Solidarność. Kiedy zaczęłam pracować, a pracuję w Urzędzie Miasta, jestem inspektorem ds. kultury, więc pomyślałam, czy nie spróbować zorganizować imprezy poświęconej Zbigniewowi Herbertowi. Byłam wtedy dojrzalsza, bogatsza o doświadczenia, o wiedzę" - powiedziała PAP Life Katarzyna Pechman, inspektor ds. kultury UM w Kołobrzegu, pomysłodawczyni imprezy.

Inicjatorka imprezy powiedziała również PAP Life, na jakie wydarzenia z tegorocznej "Herbertiady" czeka ze szczególnym zainteresowaniem.

"Myślę, że bardzo ciekawym może być program Kołatka, który powstał w oparciu o wiersze z tomu Pana Cogito. Głównym wykonawcą będzie tu Andrzej Mastalerz. Myślę, że +Kołatka+ może być perełką tej edycji. Będziemy mieć też bardzo ciekawy program, który powstał kilka lat temu i jest przez młodych ludzi realizowany, a poświęcony Przemysławowi Gintrowskiemu, bardowi Pana Cogito. Będziemy się mogli zderzyć nie tylko z profesjonalnym wykonaniem aktorskim, ale także, w tym wypadku, z interpretacją młodych ludzi" - zachęca Pechman.

Wśród gości imprezy nie brakuje wykonawców, którzy przyjeżdżają nawet z bardzo daleka. "Podczas Herbertiad nawiązujemy też do twórców, których cenił sobie niezwykle Zbigniew Herbert. I w tym roku odwołujemy się do twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zaprosiliśmy Sławomira Zygmunta z jego programem Z wiatrem. Krzysztof Kamil Baczyński. Artysta zaprezentuje nam więc i tę poezję do własnej muzyki. Będziemy też gościć Elżbietę Lewak, aktorkę związaną z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie, podkreślamy przez to związki Herberta ze Lwowem i Polski z Kresami" - dodaje Pechman.

Podczas "Herbertiady" odbędzie się również konkurs recytatorski, adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Konkursowi towarzyszyć będą jednodniowe warsztaty recytatorskie prowadzone pod okiem Agaty Mastalerz. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic