Informacje

Ukraińska poetka Iryna Vikyrchak asystentką Olgi Tokarczuk

Dodano:
Ukraińska poetka Iryna Vikyrchak asystentką Olgi Tokarczuk

fot.PAP/Jacek Bednarczyk

Ukraińska poetka i menedżerka kultury Iryna Vikyrchak będzie koordynatorem do współpracy między Wrocławskim Domem Literatury a Fundacją Olgi Tokarczuk – podała w środę wrocławska „Gazeta Wyborcza”.

Iryna Vikyrchak to ukraińska poetka i menadżerka kultury. Vikyrchak jest założycielką Intermezzo Short Story Festival w Winnicy. W latach 2010-2013 kierowała międzynarodowym festiwalem poezji Meridian w Czerniowcach. Była też kuratorka ukraińskiej części amsterdamskiego festiwalu Read My World. Jest dyrektorką Creative Europe Desk Ukraina.

Według wrocławskiej „Gazety Wyborczej” Vikyrchak zna się z Olgą Tokarczuk od kilku lat. Ukrainka ma objąć stanowisko koordynator do współpracy między Wrocławskim Domem Literatury a Fundacją Olgi Tokarczuk.

Fundacja Olgi Tokarczuk ma mieć siedzibę we Wrocławiu. O zamiarze powołania fundacji poinformowano w ubiegły tygodniu podczas spotkania Tokarczuk z wrocławskim dziennikarzami.

Fundacja ma być przestrzenią dla międzynarodowej rozmowy o „możliwościach literatury w diagnozowaniu świata widzialnego i niewidzialnego, w opisywaniu rzeczywistości, w której niebezpiecznie szybko narastają nastroje ksenofobiczne i nacjonalistyczne, wreszcie przestrzenią dedykowaną rozmowie o sztuce i człowieku jako części natury”. Fundacja ma być też miejscem spotkań autorów i tłumaczy z całego świata. W planach jest prowadzenie programów edukacyjnych, stypendialnych oraz rezydencyjnych.

Miasto Wrocław na potrzeby fundacji przekaże willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów, która znajduje się przy ul. Krzyckiej. Jak podkreślono, wolą Karpowicza było, aby jego willa służyła jako centrum życia literackiego i czytelniczego.

Partnerem Fundacji ze strony Miasta Wrocław ma być Wrocławski Dom Literatury.

Piotr Doczekalski

 • 20:12 Henry Jackman First Class
 • 20:15 Ennio Morricone Deborah's Theme
 • 20:19 Benji Merrison & Will Slater Dynasties Opening Titles
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 314, Sunday, 5 April 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic