W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadka do orzechów”. Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowiadaniu modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna, „Dziadek do orzechów” miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów klasycznych, z fenomenalną muzyką Czajkowskiego. W głównych partiach zobaczymy solistów Bolszoj: Annę Nikulinę w roli Maszy, Denisa Rodkina jako Dziadka do orzechów/Księcia i Andrieja Merkuriewa jako Drosselmeyera.
Twórczość Czajkowskiego na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci była najlepszym kamieniem probierczym dla wszystkich choreografów. Jego muzyce jest za ciasno w ramach ślicznej bajki dla małych dzieci – wyrywa się w przestrzeń bardziej filozoficznych, dramatycznych rozważań. Jej tajemniczość i podskórny „dreszcz” przez wiele lat nie znajdowały scenicznego wcielenia, udało się to jednak choreografowi Jurijowi Grigorowiczowi i scenografowi Simonowi Wirsaładze oraz pierwszym wykonawcom głównych ról w tej wersji: Maszy – Jekaterinie Maksimowej i Dziadkowi do orzechów – Władimirowi Wasiljewowi. Z ich współpracy w 1966 roku w Teatrze Bolszoj powstał nowy spektakl.
Grigorowicz prezentuje inne podejście do baletowej bajki: napełnia ją Hoffmannowskim mistycyzmem i tajemniczością. W jego „Dziadku do orzechów” nie ma żadnej przymilności. To nie balet o wyimaginowanym i błogosławionym Królestwie Konfiturowym (Krainie Słodyczy), gdzie na gałązkach choinki rozwieszone są cukierki, orzechy i marcepany, ale o fantasmagorycznych poczynaniach Drosselmeyera, dzięki któremu piękni książęta zwyciężają, reprezentując dobro, a królowie myszy giną wraz ze swoim wojskiem.
Więcej na: www.nazywowkinach.pl
https://www.facebook.com/nazywowkinach
„Dziadka do orzechów” będzie można obejrzeć:
21 grudnia
Dąbrowa Górnicza Pałac Kultury Zagłębia
Warszawa kino Muranów
25 grudnia
sieć kin Helios:
Bełchatów
Białystok Alfa Centrum
Białystok Atrium Biała
Białystok Jurowiecka
Bielsko Biała
Bydgoszcz
Gdańsk Alfa
Gdańsk Metropolia
Gdynia
Gniezno
Gorzów Wielkopolski
Grudziądz
Jelenia Góra
Kalisz
Kielce
Krosno
Legnica
Lubin
Łódź
Nowy Sącz
Olsztyn
Opole
Piła
Piotrków Trybunalski
Płock
Poznań
Przemyśl
Radom
Rzeszów Galeria
Rzeszów Powstańców
Siedlce
Sosnowiec
Starachowice
Szczecin Kupiec
Szczecin Outlet
Tczew
Tomaszów Mazowiecki
Wołomin
Wrocław Bielany Wrocławskie
Wrocław Magnolia
26 grudnia
Kluczbork kino Bajka
Kędzierzyn-Koźle Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu
27 grudnia
Gorlice kino Kolory
29 grudnia
Złotoryja kino Aurum
31 grudnia
Łódź Łódzki Dom Kultury kino Szpulka
Stargard Stargardzkie Centrum Kultury