Znamy pierwsze filmy nominowane w konkursach Mastercard OFF CAMERA 2023

„Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej, „Apokawixa” Xawerego Żuławskiego, „Strzępy” Beaty Dzianowicz, „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej i „Norwegian Dreams” Leiva Devolda – to pięć z dziesięciu filmów, które znalazły się w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych tegorocznej edycji Mastercard OFF CAMERA. Będą ubiegać się o Nagrodę Dominiki Kulczyk & dFlights. W Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy będą rywalizować m.in.: „Motherhood” reż. Pilar Palomero, „The Great Silence” reż. Katrine Brocks, „Chleb i sól” reż. Damian Kocur, „Spare Keys” reż. Jeanne Aslan i Paul Saintillan, „A Room of My Own” reż. Ioseb „Soso” Bliadze. Wszystkie nominacje w obu konkursach organizatorzy przedstawią 30 marca br. Do Festiwalu zostało już tylko półtora miesiąca.

Znamy pierwsze filmy nominowane w konkursach Mastercard OFF CAMERA 2023
Apokawixa/materiały promocyjne

Konkurs Główny i 25 000 dolarów

Międzynarodowy konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy to główna sekcja festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Jak co roku festiwalowa publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy debiuty i drugie filmy twórców, o których obecnie dyskutuje się na świecie.

Pierwsze pięć z dziesięciu produkcji, które nominowano w tegorocznym Konkursie Głównym zostało właśnie ogłoszonych. Powalczą one o nagrodę w wysokości 25 000 dolarów.

  • Czternastoletnia, zbuntowana Carla musi przejść przyspieszony kurs macierzyństwa, gdy okazuje się, że jest w piątym miesiącu ciąży i ma przeprowadzić się do ośrodka dla niepełnoletnich kobiet i ich dzieci. „Motherhood” w reżyserii Pilar Palomero to opowieść o kobiecych doświadczeniach wokół rodzenia i wychowania dzieci.
  • Alma jest młodą kobietą, mieszkającą w całkowitym zamknięciu i odosobnieniu w żeńskim klasztorze. W elektryzującej, wyciszonej opowieści o oszustwie, rodzinnych sekretach i kłamstwach oraz przebaczeniu pt. „The Great Silence” w reż. Katrine Brocks z Danii, obserwujemy relację rodzeństwa z całkowicie dwóch różnych światów: Erika, który właśnie wyszedł z więzienia i Almy, dla której „więzieniem” jest nie tylko klasztor, ale także jej własny umysł.
  • Upalne lato, leniwie płynący czas, hiphopowy freestyle i… nowopowstały bar z kebabem w małej, polskiej miejscowości, do której na kilka chwil wraca Tymek. W filmie pt. „Chleb i sól” Damiana Kocura student warszawskiej Akademii Muzycznej, który wkrótce ruszy na podbój muzycznego świata dzięki zdobytemu stypendium, znajduje się w samym centrum wydarzeń przepełnionych stereotypami, uprzedzeniami i przemocą.
  • Pełnometrażowy debiut reżyserskiego duetu Jeanne Aslan i Paula Saintillana pt. „Spare Keys” to historia relacji piętnastoletniej Fifi z wielodzietnej rodziny, mieszkającej na komunalnym osiedlu i dobrze usytuowanego dwudziestoletniego Stephane’a, który jest bratem jej koleżanki z dzieciństwa. Spotykają się w zaskakujących okolicznościach – rodzinnej willi chłopaka, do której klucz kilka dni wcześniej kradnie nastolatka. Różne statusy społeczne, odmienne światy, ale ta sama potrzeba bliskości.
  • „A Room of My Own” w reżyserii Ioseba „Soso” Bliadzego to skrząca się celnymi obserwacjami panorama codziennego życia gruzińskich millenialsów. Nieśmiała Tina po ucieczce z przemocowego małżeństwa i dalekiej prowincji wynajmuje pokój u otwartej Megi w stolicy. Kobiety korzystając z uroków życia wielkiego miasta, zaczynają coraz bardziej zbliżać się do siebie.

Konkurs Polski i 100 000 zł

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA prezentowane jest to, co w rodzimej kinematografii ostatniego roku jest najciekawsze, najbardziej oryginalne i jednocześnie uniwersalne.

Jak co roku, także i podczas szesnastej edycji największego święta kina niezależnego w tej części Europy dziesięć fabuł będzie walczyć o Nagrodę Dominiki Kulczyk & dFlights w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w wysokości 100 000 złotych. Zostanie ona przyznana przez międzynarodowe jury.

Pierwsze pięć z dziesięciu filmów, które znalazły się w tegorocznej edycji to:

  • „Kobieta na Dachu” w reżyserii Anny Jadowskiej to historia sześćdziesięcioletniej położnej Miry Napieralskiej, która do lat ukrywa własne potrzeby i uczucia. Jedynym momentem jej codzienności, w którym poświęca czas sobie, jest wizyta na dachu, gdzie pali zawsze tylko jednego papierosa. Pewnego dnia robi coś, co może mieć poważne konsekwencje prawne, jednak to moment, w którym zaczyna patrzeć na swoje życie z całkiem innej perspektywy.
  • „Apokawixa” w reżyserii Xawerego Żuławskiego to wybuchowa mieszanka horroru o zombie, mocnego proekologicznego przesłania i imprezy życia maturzystów, którzy postanawiają odreagować stres związany z egzaminem dojrzałości, pandemią i lockdownami. Plaża, taniec, alkohol i historia, która mocno zmusza do refleksji.
  • Alzheimer – ta postępująca choroba dziadka jest impulsem do wyjścia na świat skrywanych przez lata napięć, sekretów i pretensji wielopokoleniowej rodziny. Ceniona dokumentalistka Beata Dzianowicz w „Strzępach” bierze na warsztat dynamikę rodzinnych relacji.
  • Bliźniaczki June i Jennifer Gibbons nagle przestają komunikować się ze światem. W anglojęzycznym debiucie Agnieszki Smoczyńskiej pt. „Silent Twins” dostajemy zaproszenie do bogatego świata wewnętrznego dwóch czarnych sióstr, które uciekają od ponurej prowincjonalnej codzienności i wkraczają do eksplodującej neonowymi kolorami krainy ich fantazji.
  • 19-letni Robert wyjeżdża do Norwegii, aby spłacić rodzinne długi, pracując w przetwórni łososi. W czasie strajku pracowników główny bohater staje przed dylematem: ratować rodzinę i zostać łamistrajkiem czy dołączyć do protestu i Ivara, którym jest coraz bardziej zafascynowany. Film „Norwegian Dream” w reżyserii Leiva Devolda, absolwenta Wydziału Reżyserii łódzkiej szkoły filmowej jest opowieścią o poszukiwaniu tożsamości i cenie życia w zgodzie ze sobą.

Kolejne pięć filmów nominowanych w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”, a także pięć tytułów, które znalazły się w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych zostanie zaprezentowanych 30 marca br. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA odbędzie się w Krakowie w dniach 28 kwietnia – 7 maja 2023 roku.

Więcej informacji na offcamera.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic