Zmarła aktorka teatralna i filmowa Kazimiera Nogajówna

Zmarła Kazimiera Nogajówna, świetna aktorka, przez większość swojego życia artystycznego związana z Teatrem Nowym w Poznaniu. Żyła 89 lat - poinformował na Fb ks. Andrzej Luter, teolog i publicysta, członek redakcji kwartalnika "Więź".

Zmarła aktorka teatralna i filmowa Kazimiera Nogajówna
Fot.Pixabay

Informację o śmierci aktorki filmowej i teatralnej zamieszczono również na stronie filmpolski.pl. 

W swoim wpisie ks. Luter przypomniał, że Nogajówna "w filmie występowało rzadko". "Ale jej rola w legendarnych, dla mnie pokoleniowych, „Aktorach prowincjonalnych” Agnieszki Holland zapada w pamięć. Zagrała aktorkę Hankę" - napisał. "Można zagrać niewiele na ekranach i być zapamiętanym" - podkreślił duchowny.

"Piękna, zdolna aktorka i bardzo ciekawa kobieta. Bardzo żałuję, że się z nią już później nie spotkałam… moja Muza. Widziałam niedawno po latach ten film i uderzyło mnie jak nowocześnie Ona tam grała…" - wspomina na Fb zmarłą aktorkę Agnieszka Holland.

Kazimiera Nogajówna urodziła się 13 lutego 1933 r. w Poznaniu. W 1952 r. była adeptką w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Na scenie zadebiutowała 7 października 1953 r. w zielonogórskim Teatrze Ziemi Lubuskiej rolami w spektaklu "Tor przeszkód" w reżyserii Stanisława Cegielskiego.

Była członkiem zespołu teatrów: Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (1953-55), im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1955-59 i 1974-78), Dramatycznego w Szczecinie (1959-60), Dramatycznego w Poznaniu (1960-62), Polskiego w Poznaniu (1962-74), Nowego w Łodzi (1978-83), Nowego w Poznaniu (1983-2003) oraz Polskiego w Bydgoszczy (2004).

Zagrała w 15 spektaklach Teatru Telewizji oraz 9 słuchowiskach Polskiego Teatru Radia. Wystąpiła także w kilku filmach - jako aktorka Hanka w "Aktorach prowincjonalnych" w reż. Agnieszki Holland (1978), jako Kasia w "Przypadku" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego (1981), jako dyrektorka szkoły w "Kłamczusze" w reż. Anny Sokołowskiej (1981), w "Był jazz" w reż. Feliksa Falka (1981) oraz jako matka Sylwii w "Gwałcie" w reż. Marcina Aziukiewicza (2001).

Kazimiera Nogajówna zagrała blisko 120 ról teatralnych. Trzykrotnie, w latach 1961, 1965 i 1976, otrzymała nagrody aktorskie na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych: za rolę Joanny w przedstawieniu "Święta Joanna" Shawa z Teatru Polskiego w Poznaniu, za rolę Fideliny w przedstawieniu "Dziecinni kochankowie" Crommelyncka w Teatrach Dramatycznych w Poznaniu, oraz nagrodę indywidualną za tytułową rolę w przedstawieniu "Maria Stuart" Schillera w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu.

W 1974 przyznano jej nagrodę województwa i miasta Poznania za wybitne osiągnięcia artystyczne na polu sztuki teatralnej. W 1990 r. otrzymała nagrodę za rolę Panny Anieli w przedstawieniu "Damy i huzary" Fredry w Teatrze Nowym w Poznaniu na XVI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, a w 1998 r. wręczono jej "Srebrną Maskę" (nagrodę Loży Patronów Teatru Nowego) za rolę Jasmine w "Alpejskich zorzach" P. Turriniego w Teatrze Nowym w Poznaniu.

W 2004 r. otrzymała nagrodę za rolę Zofii w przedstawieniu "Lament" wg Krzysztofa Bizia (koprodukcji Teatrów Polskiego w Poznaniu i Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy) podczas IV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu.

Artystka zmarła 7 sierpnia. Miała 89 lat.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic