„Zielona granica” w oficjalnej selekcji do Europejskich Nagród Filmowych! Najnowsze dzieło Agnieszki Holland już w kinach!

„Zielona granica” nagrodzona Specjalną Nagrodą Jury na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, znalazła się w oficjalnej selekcji do Europejskich Nagród Filmowych, które stanowią najważniejsze wyróżnienie dla europejskich twórców. Europejska Akademia Filmowa opublikowała dziś drugi zestaw składający się na łącznie 40 filmów, na które będą mogli głosować członkowie Akademii. Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych poznamy już 7 listopada.

„Zielona granica” w oficjalnej selekcji do Europejskich Nagród Filmowych!  Najnowsze dzieło Agnieszki Holland już w kinach!
fot. Agata Kubis

„Zielona granica” cieszy się nieprzerwanym zachwytem krytyków i podbija serca widzów, którzy uważają poruszający obraz polskiej reżyserki za jedno z najważniejszych dzieł w jej dorobku. Podczas pierwszego weekendu wyświetlania w kinach film zobaczyło aż 137 435 widzów. To plasuje najnowsze dzieło Agnieszki Holland na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wyniki otwarcia polskich filmów w 2023 roku.

 

Ważna lekcja chrześcijaństwa w niełatwych czasach.

Tomasz Terlikowski

Wielki szacunek dla Agnieszki Holland.

Kuba Wojewódzki

Obowiązkowa pozycja dla Polek i Polaków.

Janina Ochojska

Poza zdjęciami nic w tym filmie nie jest czarno-białe.

Maria Peszek

„Zielona granica” górą.

Zbigniew Hołdys

To uczciwy film, który pokazuje, że potrafimy być dobrzy i pomagać.

Monika Olejnik

Dla nas wszystkich, bez względu na poglądy polityczne, wyznanie czy kolor skóry, może być to jeden z najważniejszych filmów, jakie zobaczymy.

Karolina Korwin-Piotrowska

„Zielona granica” daje nam szansę, aby mądrzej i świadomiej żyć. Ten film jest zrobiony uczciwie i szlachetnie. Trzeba obejrzeć.

Tomasz Raczek

Najważniejszy obraz ostatnich lat.

Agnieszka Smoczyńska

„Zielona granica” nie jest antypolska. To znakomite, zniuansowane kino, które szuka dobra po każdej stronie politycznego podziału. Noizz.pl

Film potrzebny i uniwersalny, bo wcale nie odnosi się tylko do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, ale do całego kryzysu migracyjnego. Reżyserce "W ciemności" i "Europy, Europy" za ten film należą się owacje. naTemat.pl

Głęboko poruszający, doskonale wykonany. The Hollywood Reporter

Oszałamiający, wstrząsający film. TimeOut

Agnieszka Holland stworzyła godne uznania, mistrzowskie dzieło. The Playlist

To najlepszy film Holland od dawna. Nie dajcie sobie wmówić, że uderza w Polskę. spidersweb.pl

„Zielona granica” jest jak cios w splot słoneczny. To istotne świadectwo tego, co dzieje się aktualnie w Europie. The Guardian

Agnieszka Holland przeprowadza mocny i inteligentny atak na niesprawiedliwość na granicach. Variety

Humanitarne arcydzieło Agnieszki Holland przedstawia wstrząsającą wizję kryzysu uchodźczego w Europie. Deadline

„Zielona granica” postuluje runięcie międzyludzkiego muru, przywrócenie uważności, delikatności i czułości jako podstaw człowieczeństwa ponad podziałami. To wyważony obraz, w którym raczej stawia się pytania niż rzuca oskarżenia. Jeśli ktoś tu jest winny, nie są to zwykli ludzie, lecz antagonizująca ich władza.onet.pl

Dzieło ważne, jeden z mocniejszych filmów Agnieszki Holland. Film, który przetrwa. interia.pl

Brytyjscy bukmacherzy plasują film na pierwszym miejscu w wyścigu po Złotego Lwa. To wzruszające kino, nie „antypolskie”. Wysokie Obcasy

 

Holland po raz kolejny udowodniła, że jak mało kto potrafi przyglądać się globalnym problemom przez pryzmat doświadczeń zwykłych ludzi. Przy okazji stworzyła najlepszy swój film od czasów "Europa, Europa". TVN24

 

Film Agnieszki Holland, jest wielkim krzykiem. Nie polityka. Człowieka. Aktorzy tu nie grają. Oni po prostu są, głęboko przeżywając swoje role. Rzeczpospolita


Film, który za pomocą potężnych i rozdzierających serce obrazów przemawia do serca widza i zachęca go do refleksji nad wyborami etycznymi, z którymi każdy człowiek musi zmierzyć się codziennie. Sky News (Italy)

 

Wybitny film, który, szukając przyczyn w przeszłości, skupia się na teraźniejszości, aby zrozumieć, co może wydarzyć się w naszej przyszłości. Il Fatto Quotidiano

 

Kino o charakterze humanitarnym, które ujawnia to, co być może już wiemy, ale nie umiemy tego dostrzec, pozostawiając te obszary lądu lub morza niewidzialnymi w obliczu dominujących tematów medialnych. Sentieri Selvaggi

 

„Zielona Granica” to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Najnowsze dzieło reżyserki głośnych obrazów: „W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot” i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones” uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce.

To opowieść fikcja, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. 

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.  

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem”). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, mówi Agnieszka Holland.

 

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania - czym jest człowieczeństwo?

Produkcja: Metro Films (Polska), Blick Productions (Francja), Marlene Film Production (Czechy) i Beluga Tree (Belgia), we współpracy z Astute Films (USA), CANAL+ Polska, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym, Czeską Telewizją, ZDF/ARTE, VOO-BE tv, TRT Sinema, dFlights, Volapuk, Downey Ink, Saudade Film, Sofica La Banque Postale Image 17, Centre du Cinéma et de l’Audiovisuel de la Fédération Wallonie-Bruxelles

oraz współfinansowaniem m.in. z Eurimages, Czech Film Fund, Aide aux cinémas du monde - CNC - Institut Français.

Dystrybutorem „Zielonej granicy” w Polsce jest Kino Świat.

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska, Czechy, Francja, Belgia

Reżyseria: Agnieszka Holland („W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot”, „Szarlatan”, „Obywatel Jones”)

Producenci: Marcin Wierzchosławski, Agnieszka Holland, Fred Bernstein

Scenariusz: Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland

Koproducenci: Šárka Cimbalová, Maria Blicharska, Damien McDonald, Diana Elbaum, David Ragonig

Producenci wykonawczy: Mike Downey, Jeff Field, Emir Külal Haznevi, Daniel Bergman

Producentka liniowa: Alicja Jagodzińska-Kałkus

Obsada: Jalal Altawil („Sąsiedzi”), Maja Ostaszewska („Body/Ciało”), Tomasz Włosok („Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”), Behi Djanati Atai („Witamy”), Mohamad Al Rashi(„Al Hadira: The Hangar”), Dalia Naous („Ucieczka z Rakki"), Jaśmina Polak („Wesele”), Joely Mbundu („Tori i Lokita”), Piotr Stramowski („Pitbull. Nowe porządki”), Marta Stalmierska („Wyrwa”), Agata Kulesza („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Maciej Stuhr („Belfer”), Magdalena Popławska („Atak paniki”), Monika Frajczyk („Jeszcze przed świętami”), Michael Zieliński („Matecznik”)

Źródło: Kino Świat

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic