„Zbieram na włosy” – akcja Fundacji Rak’n’Roll

„Zbieram na włosy” – Rak’n’Roll zachęca do wpłacania datków na peruki dla kobiet tracących włosy w chemioterapii i zwraca uwagę na sytuację chorych onkologicznie.

„Zbieram na włosy” – akcja Fundacji Rak’n’Roll

Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie! kolejną nieoczywistą akcją fundraisingową zwraca uwagę na problemy osób przechodzących przez raka. Tym razem odważnymi artystycznymi portretami kobiet w trakcie i po onkoterapii otwiera temat konsekwencji (zarówno indywidualnych, jak i społecznych), jakie niesie dla pacjentów onkologicznych utrata włosów i zachęca do wpłacania środków na zakup wysokojakościowych peruk z włosów syntetycznych, które następnie zostaną nieodpłatnie przekazane osobom w trakcie leczenia. Każdy może wesprzeć akcję na stronie www.raknroll.pl/zbieramnawlosy.

Bohaterkami kampanii jest 6 kobiet, które w czasie swojego leczenia zgłosiły się do Fundacji po perukę. Sesja zdjęciowa, której efektem są portrety bohaterek, powstała przy współpracy z artystką włosów, stylistką i projektantką Jagą Hupało, zdjęcia stworzył Andrzej Świetlik – portrecista wybitnych przedstawicieli świata kultury i nauki, za realizację odpowiadała agencja HAVAS.

• Dla wielu kobiet leczących się onkologicznie utrata włosów – atrybutu kobiecości – jest przeżyciem bardziej dotkliwym niż utrata piersi.

• Pacjentki chore na raka w ramach leczenia na NFZ mogą otrzymać jedynie 250 zł dofinansowania na zakup peruki (co stanowi ok. 1/5 kwoty wysokojakościowej peruki z włosów syntetycznych lub 1/20 kwoty peruki
z włosów naturalnych).

• Fundacja Rak’n’Roll od 11 lat wspiera kobiety, które tracą włosy w wyniku leczenia onkologicznego, przekazując im peruki z włosów naturalnych lub wysokojakościowe peruki z włosów syntetycznych.

• Od 2011 roku Rak’n’Roll przekazał 4327 peruk, jednak potrzeby są dużo większe i obecnie czas oczekiwania na „nowe fryzury” jest dla pacjentek zbyt długi.

• Dzięki środkom pozyskanym w ramach akcji Fundacja chce doprowadzić do sytuacji, w której każda kobieta zgłaszająca się do fundacji będzie mogła otrzymać perukę na początku terapii.

• Każdy może wesprzeć akcję na stronie www.raknroll.pl/zbieramnawlosy.

Najnowsza kampania fundacji Rak’n’Roll zwraca uwagę na to, jak trudna i wykluczająca z życia społecznego może być dla pacjentów onkologicznych utrata włosów. Jak mówi Weronika – podopieczna Fundacji, jedna z bohaterek kampanii „Zbieram na włosy”: – W momencie, w którym tracimy włosy, nie z własnej woli tylko w wyniku choroby, wypadku czy czegokolwiek, to jest tak traumatyczne przeżycie, tak ciężkie, że trudno jest nawet ubrać to w słowa, nawet o tym opowiadać. Kobieta czuje się wtedy po prostu odczłowieczona. Dla mnie to było coś bardzo traumatycznego.

Według ekspertów portalu Zwrotnik Raka utrata owłosienia w chemioterapii dotyczy około 65% pacjentów onkologicznych: „wypadanie włosów spowodowane przyjmowaniem chemioterapii oznacza dla wielu chorych na raka poważne obciążenie i źródło stresu. Według badań, aż 47% pacjentek poddawanych leczeniu onkologicznemu uważa łysienie jako najbardziej traumatyczny aspekt chemioterapii. Efekt ten jest na szczęście z reguły odwracalny. Włosy zaczynają odrastać około 3-6 miesięcy po zakończonej terapii” (źródło).

Peruki są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia do wysokości limitu – 250 zł. Jednak cena peruk naturalnych
(i dobrej jakości peruk z włosów syntetycznych) o wiele wyższa. W związku z tym Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła Program Daj Włos!, w ramach którego osoby w trakcie leczenia mogą otrzymać za darmo perukę naturalną,
a od listopada 2020 r. również wysokojakościową perukę z włosów syntetycznych. Program finansowany jest ze środków pochodzących od darczyńców indywidualnych i biznesowych. W związku z rosnącą liczbą pacjentek zgłaszających się po pomoc konieczne jest zwiększenie budżetu, z którego zostaną kupione kolejne peruki. Pomóc w tym ma akcja „Zbieram na włosy”.

W ramach „Zbieram na włosy” bohaterki kampanii – kobiety w trakcie i po onkoterapii – wzięły udział w artystycznej sesji zdjęciowej wykonanej przez Andrzeja Świetlika. Włosy bohaterek zostały zastąpione elementami scenograficzno-kostiumowymi wykonanymi przez Jagę Hupało z nieoczywistych przedmiotów, np. zmywaków kuchennych.

Musimy naszych sympatyków poprosić o pomoc w zbiórce pieniędzy na peruki dla kobiet, które rozpoczynają onkoterapię. Zależało nam, by pokazać spojrzenie prawdziwych pacjentek, które po prostu potrzebują takiego wsparcia w leczeniu lub rekompensowaniu skutków choroby. W końcu – co mają mieć na głowie, jak nie włosy? Można sobie wyobrazić, jak widać, różne „cuda", ale to, czego naprawdę im trzeba, to peruka, czyli sposób, by chorobie nie oddać całej kontroli nad swoim wyglądem. Te zastępcze cuda na głowach stworzyła Mistrzyni: Jaga Hupało, a portrety są dziełem Mistrza: Andrzeja Świetlika – mówi Jacek Maciejewski – Członek Zarządu Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj Życie!

Wyraźne i bezkompromisowe przekazy są charakterystyczną częścią komunikacji Fundacji i stanowią część działań podejmowanych w celu zmiany społecznego postrzegania choroby nowotworowej oraz schematów myślenia, które wokół niej funkcjonują. Organizowane przez Rak’n’Rolla sesje zdjęciowe mają dla ich bohaterów i bohaterek także funkcję terapeutyczną – osoby biorące udział w zdjęciach mogą spojrzeć na chorobę z innej perspektywy, oswajać i łagodzić lęki sztuką (fotografia jako forma arteterapii), zobaczyć siebie okiem i obiektywem artysty. Doświadczenie to bywa dla osób chorujących kojące i dodaje sił w przechodzeniu przez chorobę: – Podczas sesji wszystkie modelki, nasze muzy, miały wspaniały nastrój. Podziwiałam ich pozytywne wibracje, podejście, oddanie i wytrwałość. To było naprawdę niezwykłe spotkanie. Kompozycje, które powstały były finalizacją procesu przygotowywań profesjonalnego zespołu i agencji (…). Nie chcieliśmy dążyć do nadmiernej stylizacji. Chodziło o zwrócenie uwagi na wyzwania i potrzeby osób chorych. Mam nadzieję, że to się udało (…) – zaznacza Jaga Hupało.

KONTEKST SPOŁECZNY

Według ekspertów portalu Zwrotnik Raka utrata owłosienia w chemioterapii dotyczy około 65% pacjentów: „wypadanie włosów spowodowane przyjmowaniem chemioterapii oznacza dla wielu chorych na raka poważne obciążenie i źródło stresu.  Według badań, aż 47% pacjentek poddawanych leczeniu onkologicznemu uważa łysienie jako najbardziej traumatyczny aspekt chemioterapii.

STRONA INTERNETOWA KAMPANII: www.raknroll.pl/zbieramnawlosy

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic