ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Wystawa poświęcona Cervantesowi w 400-lecie śmierci

Ilustracje przybliżające twórczość i postać Miguela de Cervantesa znajdą się na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Ekspozycja, której wernisaż odbędzie się w czwartek, powstała z okazji 400. rocznicy śmierci hiszpańskiego pisarza.

Wystawa jest podzielona na dwie części. Na pierwszej znajdują się ilustracje z komiksu „Teatr cudów”, który hiszpański artysta David Rubin stworzył na podstawie intermedium (niewielki utwór sceniczny, wystawiany pomiędzy aktami sztuki - PAP) Cervantesa o tym samym tytule.

Na drugą część ekspozycji składają się prace ilustrujące życie autora „Don Kichota”. Ta część podzielona jest na takie działy jak np. „Miguel i religia”, „Miguel i miłość”, „Miguel pisarz”. „Ilustracje te autor – Miguelanxo Prado – stworzył na podstawie tego, co już wiemy o Cervantesie, na podstawie życiorysu pisarza, badań literackich” – powiedziała w środę PAP Zofia Jakubowska-Pindel z krakowskiego Instytutu Cervantesa, który organizuje wystawę m.in. z Ambasadą Hiszpanii w Polsce.

Głównym celem ekspozycji jest – jak podali organizatorzy w informacji prasowej – zaznajomienie publiczności z osobą Miguela de Cervantesa – „fascynującą postacią historyczną, przyćmioną nieco przez ogromną sławę stworzonych przez siebie dzieł i postaci literackich”.

Życie Cervantesa było równie ciekawe, co owiane tajemnicą. Był szpiegiem dla króla Filipa II, odbył służbę w Kościele katolickim, chociaż powszechnie sądzi się, że był żydowskiego pochodzenia, przeżył atak korsarzy, przebywał w więzieniu i pracował jako poborca podatkowy; momentami - podają organizatorzy - bywał mężem i zawsze niestrudzonym podróżnikiem.

„Jego życiorys jest niezwykły. Cervantes mógłby być najbarwniejszym bohaterem swoich powieści. Jednak wielkie dzieło pisarza, +Don Kichot+, przyćmiło sylwetkę twórcy i jego życie pozostało na zawsze za zasłoną tajemnicy” – zauważyła przedstawicielka Instytutu Cervantesa.

Organizatorzy nie eksponują słynnego dzieła o Don Kichocie, ale przypominają o mniej znanym utworze Hiszpana – o „Teatrze cudów”. Utwór ten ukazał się w 1615 r. w tomie „Osiem komedii i osiem intermediów”, a przeniesiony na scenę został dopiero po śmierci autora.

„Teatr cudów” to kąśliwa, pełna sarkazmu, oryginalna kastylijska opowieść, która na Zachodzie doczekała się wielu adaptacji. Jedną z nich są „Nowe szaty cesarza” Hansa Christiana Andersena.

Sztuka ta pozwala poznać czasy Cervantesa - ważne były wówczas pozory, moralność i godność; istniała ogromna przepaść między bogatymi i biednymi, a ludzie obawiali się, że inni będą postrzegać ich jako żałosnych czy odmiennych od reszty.

Wystawa „Miguel w Cervantesie. Teatr cudów” potrwa do 28 września. Cervantes urodził się w 1547 r. w mieście uniwersyteckim Alcala de Henares pod Madrytem. Ostatnie lata życia spędził w dzielnicy Barrio de las Letras, w centrum hiszpańskiej stolicy, gdzie został pochowany w kwietniu 1616 r.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic