Widzowie poniżej 17 roku życia obejrzą nowego „Matriksa” tylko z osobą pełnoletnią

Przemoc oraz wulgarny język – to powody, dla których czekający na premierę film „Matrix Zmartwychwstania” otrzymał kategorię wiekową R. Oznacza to, że w krajach, w których jest ona respektowana, widzowie poniżej siedemnastego roku życia będą musieli pojawić się w kinie w towarzystwie starszego opiekuna.

Widzowie poniżej 17 roku życia obejrzą nowego „Matriksa” tylko z osobą pełnoletnią
Reżyserka Lana Wachowski /fot. PAP/Tytus Żmijewski

To, że film Lany Wachowski oficjalnie otrzymał już kategorię R, nie jest zaskoczeniem - poprzednie części tej serii miały taką właśnie kategorię wiekową. Powód także był podobny. W przypadku każdej odsłony cyklu wskazywano na przemoc oraz „trochę” wulgarnego języka. Dla fanów serii jest to jednak dobra wiadomość. Oznacza, że mogą spodziewać się filmu w stylu ukochanej trylogii.

Otrzymanie kategorii R dla jakiegokolwiek filmu jest zawsze pozytywnie przyjmowane przez widzów. Do niedawna utarło się, że aby osiągnąć finansowy sukces, idealną kategorią dla filmu jest niższa kategoria wiekowa: PG-13 (do 13 lat w towarzystwie opiekuna). Chęć otrzymania takiej kategorii ograniczała filmowców, którzy musieli pohamować swoje zapędy w pokazywaniu krwawej przemocy, nie mówiąc już o niemal całkowitym braku wulgarnego języka. Kasowy sukces film „Deadpool” powoli zmienił jednak to nastawienie producentów.

O kategorii wiekowej filmu „Matrix Zmartwychwstania” poinformował portal „Film Ratings”. Przypomniał też, że wcześniejsze części „Matriksa” otrzymywały kategorię R za tzw. „przemoc sci-fi”, a w przypadku czwartej części serii argumentowano kategorię przemocą bez sci-fi. Dodatkowo druga i trzecia część dostały kategorię R za „krótkie treści erotyczne”, czego też w przypadku uzasadnienia kategorii filmu „Matrix Zmartwychwstania”. Fani nie doczekają się więc z pewnością żadnej sceny choć trochę erotycznej z udziałem gwiazd filmu: Keanu Reevesa i Carrie-Anne Moss.

Powstaniu filmu „Matrix Zmartwychwstania” przyświecał zamiar ponownego wskrzeszenia słynnej serii. Pierwotnie produkcja miała pojawić się wyłącznie w kinach, ale pandemia COVID-19 sprawiła, że studio Warner Bros. zdecydowało się na dystrybucję hybrydową. Film trafi więc 22 grudnia tego roku jednocześnie do kin oraz na platformę streamingową HBO Max. Portal „Deadline” zapytał szefową Warnera o to, czy zmiana strategii dystrybucyjnej wpłynęła na ewentualne plany powstania piątej części „Matriksa”. „Gdy tylko Lana Wachowski chce kręcić jakiś film, może na nas liczyć” – odpowiedziała Ann Sarnoff. (PAP Life)