Informacje

W niedzielę Pałac Kultury i Nauki zzielenieje...

Dodano:
W niedzielę Pałac Kultury i Nauki zzielenieje...

fot.PAP/Marcin Obara

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, katowicki Spodek czy łódzka Manufaktura zzielenieją z... okazji Dnia Św. Patryka. Niedzielne święto jest okazją nie tylko do napicia się piwa, ale też do zabawy w iście irlandzkim stylu, co czynią nie tylko Irlandczycy.

Dzień Świętego Patryka to światowe święto irlandzkiej kultury, dziedzictwa, kreatywności i otwartości na świat, które przypada 17 marca. Z tej okazji, nie tylko w Irlandii, ale i w wielu innych państwach, w tym w Polsce, organizowane są okolicznościowe wydarzenia. Festiwal Świętego Patryka, jak przekonują jego organizatorzy, a więc Ambasada Irlandii w Polsce, to świetna okazja do świętowania przyjaźni polsko-irlandzkiej.

I tak np. Fundacja Kultury Irlandzkiej oraz ISTA School Poland - Szkoła Tańca Irlandzkiego zapraszają na trójmiejskie obchody Dnia Świętego Patryka, które odbędą się po raz siódmy. Jak przekonują organizatorzy, klub Atelier, w którym odbędzie się świętowanie, zamieni się w najlepszy w Trójmieście irlandzki pub. A w programie m.in. irlandzka muzyka w wykonaniu zespołu Duan, pokazy taneczne, warsztaty tańca oraz irlandzka zabawa taneczna, a także... zielone piwo. Dress code? Również na zielono.

Festiwal ten to nie tylko koncerty, wystawy czy "Dni Irlandzkie". W ramach obchodów święta znane polskie obiekty zostaną podświetlone na zielono, a wszystko to w ramach globalnej zabawy i kampanii Global Greening. Na świecie będą to: Empire State Building w Nowym Jorku, wodospad Niagara, Bazylika Sacre-Coeur w Paryżu, Krzywa Wieża w Pizie czy Opera w Sydney, zaś w kraju nad Wisłą m.in.: stołeczny Pałac Kultury i Nauki, katowicki Spodek, krakowska Tauron Arena, łódzka Manufaktura czy opolskie Narodowe Centrum Polskiej Piosenki.

Do popularności Dnia św. Patryka i kultury irlandzkiej w Polsce, o czym przekonuje na swojej stronie Ambasada Irlandii, przyczyniają się silne więzi międzyludzkie pomiędzy Irlandią a Polską. Jak podaje, w Irlandii mieszka około 130 tysięcy Polaków. Z kolei w Polsce znajduje się prężnie działająca społeczność irlandzka. Zaś Bal Irlandzki, organizowany przez ochotników w Warszawie, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Festiwalu Świętego Patryka. Co ciekawe, w ramach święta Polskę odwiedzi minister Kevin Moran, który będzie reprezentował rząd Irlandii podczas obchodów tego dnia. (PAP Life)

 • 22:56 Georg Friedrich Haendel Concerto grosso d-moll op.6 nr 10 (5)
 • 23:00 Jan Sebastian Bach Koncert skrzypcowy E-dur (3)
 • 23:02 Seong-Jin Cho, Claude Debussy Światło księżyca
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 275, niedziela, 24 marca 2019
 • 1
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic