Ideą festiwalu jest - jak mówią organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK) - spotkanie kultur Wschodu i Zachodu, a Białystok jest miejscem, które je łączy.
Główną częścią festiwalu jest konkurs. Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej Maciej Rant z BOK, w tym roku otrzymali rekordową liczbę produkcji z całego świata. Z blisko 800 filmów wyselekcjonowano 76. To krótkie metraże twórców m.in. z Kolumbii, Iranu, Birmy, Białorusi, Polski, Litwy czy Belgii. Będą rywalizować o nagrody w pięciu kategoriach. Dwie dotyczą filmów zagranicznych: "Okno na Wschód" (filmy z krajów tzw. bloku wschodniego) oraz "Cały ten świat", zaś trzy pozostałe - krajowych, czyli produkcji polskich amatorów, studentów i twórców niezależnych.
Rant powiedział, że główną nagrodą, Grand Prix, jest nagroda pieniężna w wysokości 2 tys. euro. Filmy oceniać będzie jury w składzie, m.in. dziennikarka radiowej Trójki Agnieszka Obszańska, reżyser filmów "Ki" i "Jestem bogiem" Leszek Dawid oraz rosyjska reżyserka nagrodzona w Cannes w 2012 roku Taisia Igumentseva.
Poza częścią konkursową odbędą się liczne pokazy filmów krótkometrażowych w kilku miejscach w Białymstoku a także w miejscowościach w regionie. Podczas otwarcia imprezy będzie można obejrzeć filmy nominowane do Oscara w kategorii krótkometrażowy film fabularny. Oprócz tego odbędą się pokazy filmów m.in. z Litwy, Łotwy, Serbii, Izraela czy Japonii. W propozycjach dla dzieci znalazły się animacje holenderskie oraz krótkometrażowe bajki "Zajączek Parauszek".
"Żubroffka" to także muzyka. Jak powiedział Krzysztof Sienkiewicz z BOK, muzyka ma też pokazywać spotkanie Wschodu z Zachodem. Podczas jednego z koncertów twórczość estońskiego hip-hopowca Tommiego Clasha zostanie zderzona z angielskim artystą Son of Kick - legendą basowego podziemia. Mówił, że ciekawą propozycją będzie też muzyka na żywo wiedeńskiego zespołu Sofa Surfers, którzy zagrają do filmu "Trains od Thoughts" opowiadającego o podróży koleją przez różne państwa.
W ramach festiwalu otwarte zostaną dwie wystawy: fotograficzna - projekt rumuńskiego fotografa o turystyce nad Morzem Czarnym oraz komiksową "Na własny koszt. Komiksowy pamiętnik bywalca burdeli". Odbędą się też warsztaty tworzenia animacji ze zmielonej kawy, zainteresowani będą mogli nauczyć się pisania recenzji filmowych.
