"Najważniejsze są muzea które żyją. Wiele jest muzeów gór, ale często są to tylko martwe gabloty. To muzeum jest i będzie żywe" - mówił Wielicki.
Klucz do otwarcia Centrum był ukryty w lodowej bryle, którą czekanami rozbili Krzysztof Wielicki i prezes słowackiej firmy Tatra Mountain Resorts, która zainwestowała w budowę Centrum, Bohusz Hlavaty.
Na niedzielnej uroczystości pojawili się obok Wielickiego m.in. wdowa po Andrzeju Zawadzie - Anna Milewska, Leszek Cichy, Adam Bielecki, Maciej Pawlikowski, Janusz Majer, Ryszard Gajewski, Peter Hamor, Denis Urubko oraz Bernadette Mac Donald.
Prezes Korony Ziemi Bartosz Krawczak, który zainicjował i z poświęceniem budował Centrum powiedział, że to miejsce będzie pełniło ważną rolę edukacyjną i wyraził nadzieję, że "będzie zaszczepiało miłość i szacunek do gór".
"Ludzie, którzy wierzyli w ten projekt dopięli swego. Każdy z zaproszonych na otwarcie gości - wybitnych himalaistów i ludzi gór będzie w świecie rozsławiał to miejsce" - powiedział Krawczak.
Wójt gminy Zawoja Marcin Pająk wyraził nadzieję, że ta inwestycja będzie wspierała rozwój turystyki pod Babią Górą.
We wnętrzu Centrum znalazło się dziesięć makiet najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, a wśród nich Mont Everest, Elbrus, Mont Blanc, Góra Kościuszki i Kilimandżaro oraz makieta porównawcza Babiej Góry.
Zwiedzający będą wirtualnie zdobywali Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty świata. Dzięki interaktywnej mapie, zwiedzający będą mogli wybrać odpowiednią dla siebie ścieżkę zwiedzania i wirtualnie zdobywać góry. "Cała przygoda zaczyna się od wirtualnego przygotowania ekwipunku, następnie przechodzi się całą ścieżkę edukacyjną, z której dowiadujemy się jak wygląda zdobywanie gór" - opowiadał Krawczak. W Centrum znajdują się pamiątki przekazane przez polskich himalaistów. Wśród eksponatów jest czekan Wandy Rutkiewicz, kamień z Mont Everest oraz plecak Krzysztofa Wielickiego.
W Centrum Górskim można zapoznać się z zagadnieniami związanymi z górską przyrodą, geografią oraz kulturą górską i historią himalaizmu. Centrum ma być miejscem spotkań wybitnych postaci himalaizmu. W części zewnętrznej umiejscowiono ściankę wspinaczkową i park linowy.
Zadaniem Centrum jest prowadzenie archiwum górskiego, gromadzącego pamiątki z górskich wypraw polskich zdobywców jak mapy, książki, elementy ekwipunku. Centrum ma też upamiętniać wybitnych polskich himalaistów i wspierać środowiska wysokogórskich podróżników.
Inwestycja kosztowała 9 mln zł, z czego 80 proc. kosztów było po stronie słowackiego partnera, a reszta pochodzi ze środków gminy Zawoja.
Porozumienie gminy Zawoja ze Słowakami w sprawie budowy Centrum zawiązano, kiedy firma TMR chciała kupić Polskie Kolej Linowe. Po odrzuceniu przez PKP oferty kupna kolejek, Słowacy nie wycofali się z porozumienia z władzami Zawoi.
