W Sanoku wędrują "Śladami rodu Beksińskich"

Prawie cztery lata istnieje w Sanoku (Podkarpackie) ścieżka spacerowa "Śladami rodu Beksińskich". Beksińscy do Sanoka przybyli w pierwszej połowie XIX wieku i byli z nim związani do początku obecnego stulecia.

"Są jedną z ważnych wizytówek naszego miasta, a ścieżka jest formą podziękowania dla tej zasłużonej rodziny; przez blisko dwieście lat Beksińscy wpływali na rozwój gospodarczy, kulturowy i architektoniczny miasta" - powiedziała PAP Life przewodniczka miejscowego koła PTTK Sabina Pelc-Szuryn.

Wraz z Eweliną Krauze jest współautorką pomysłu utworzenia ścieżki spacerowej.

Pelc-Szuryn przypomina, że współzałożycielem dzisiejszej fabryki autobusów Autosan był Mateusz Beksiński. Z kolei jego potomkami byli m.in. architekt miejski Władysław Beksiński, plastyk Zdzisław Beksiński oraz dziennikarz muzyczny Tomasz Beksiński.

"Trasa ścieżki prowadzi przez większość miejsc związanych z rodziną Beksińskich. Są to między innymi: miejsce, gdzie stał ich dom rodzinny, zamek, plac św. Jana, Park Miejski, cmentarz. W sumie znalazło się 11 punktów na terenie miasta; przy każdym informacje o Beksińskich można znaleźć na tablicach informacyjnych" - dodała Pelc-Szuryn.

Podkreśliła, że ścieżkę odwiedzają nie tylko turyści, ale także mieszkańcy miasta.

Beksińscy z Sanokiem związani byli przez kilka pokoleń. Przodek najbardziej znanego przedstawiciela rodu Zdzisława Beksińskiego - Mateusz zamieszkał tutaj po upadku powstania listopadowego. Był jednym z założycieli fabryki kotłów, potem wagonów, poprzedniczki dzisiejszego Autosanu.

Z kolei Z. Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku. Po skończeniu architektury wrócił do Sanoka. Tam od 1959 do 1967 roku pracował, jako stylista, określany wówczas, jako plastyk, w Dziale Głównego Konstruktora Sanockiej Fabryki Autobusów Autosan.

W 1977 r. Beksiński zdecydował się opuścić Sanok po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. W latach 70. i 80. stał się popularny w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie.

Został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Dorobek i majątek Beksiński przekazał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku. Muzeum posiada największą kolekcję jego dzieł, która liczy kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.  (PAP Life)

 

Foto: PAP

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic